Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży Śpiewa Ilona Kołosowaka (3 miejsce w kategorii poezji śpiewanej) (Fot. Krzysztof Szymański)

Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży

– Maria Konopnicka urosła do rangi symbolu. O Konopnickiej wiedzą wszyscy – powiedział na otwarciu XXII konkursu recytatorskiego „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży” konsul Marian Orlikowski.

Konkurs organizowany jest przez szkołę nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie.

W ciągu 22 lat historii uczestnikami konkursów byli uczniowie szkół polskich ze Lwowa, również młodzież ucząca się języka polskiego z bliższych i dalszych okolic Lwowa, a nawet z innych obwodów Ukrainy. Tegoroczny konkurs nie był pod tym względem wyjątkiem. Stałym patronem tej imprezy jest Konsulat Generalny RP. Od kilku lat głównym sponsorem nagród jest Fundacja „Dziedzictwo Kresowe” z Warszawy.

Otwarcie konkursu również ma już pewien ustalony rytuał. Po uroczystości otwarcia w szkolnej sali, starsza młodzież udaje się z koszem kwiatów na grób poetki na Cmentarz Łyczakowski i w taki sposób honorują swoją patronkę. W tym czasie młodsi uczestnicy rozpoczynają rywalizację konkursową. Recytacje uczestników ocenia jury.

Śpiewa Ilona Kołosowaka (3 miejsce w kategorii poezji śpiewanej) (Fot. Krzysztof Szymański)

Z początkowego zamysłu organizatora konkursu recytatorskiego i wieloletniego profesora-polonisty szkoły nr 24 Władysława Łokietki, wyrosła duża impreza: osobny dział konkursu stanowi poezja śpiewana do słów Marii Konopnickiej i konkurs plastyczny, podczas którego młodzież ilustruje wybrany wiersz patronki szkoły. Zawody recytatorskie przebiegają w kilku kategoriach wiekowych: najmłodsza – uczniowie 1–4 klasy, średnia – 5–7 klasy i najstarsza – 8–11 klasy. XXII edycja konkursu zebrała ponad 70 osób, dla których poezja Marii Konopnickiej jest bliska, zrozumiała i poruszyła ich serca. Uczestnicy konkursu oceniani byli przez jury za prezentację ogólną, dobór wiersza, jego opanowanie i interpretację.

Tegoroczny XXII konkurs postawił przed jurorami trudne zadanie – uczestnicy pokazali niezwykle wyrównany poziom i trudno było wyłonić zwycięzców. Najtrudniej było to zrobić w grupie najmłodszej, ponieważ była to grupa najliczniejsza – 32 uczestników. Trzeba tu podkreślić, że to właśnie uczestnicy I i II grupy byli najlepiej przygotowani i prezentowali niezwykle wysoki poziom recytacji. Naturalnie nie obyło się bez stresu, emocji i zacięć przy deklamacji.

Liderem konkursu w starszej grupie była Julia Zacharów z Kołomyi. Jak powiedziała w wywiadzie po odebraniu nagrody, wiersz przygotowała samodzielnie wspólnie z księdzem Rafałem. Przy tym jej deklamacja wskazywała na to, że była przejęta tekstem wiersza (deklamowała „Pieśń o domu”), przeżywała jego treść i zinterpretowała go z głębokim wyczuciem i pasją. Należy tu podkreślić, że zwycięzcy w każdej kategorii ciężko pracowali zarówno w szkole z nauczycielami, jak i w domu z rodzicami, aby wypaść jak najlepiej. I to im się udało. A walczyć było o co, bo atrakcyjnymi nagrodami były laptopy, tablety i inne wartościowe gadżety. Naprawdę opłacało się włożyć w przygotowanie wiersza trochę wysiłku.

To samo dotyczyło i konkursu poezji śpiewanej. I miejsce zdobyła utalentowana muzycznie Zofia Szyroka ze szkoły nr 24, która sama skomponowała muzykę i wykonała pieśń „Kochasz ty dom…”. Najmniej kłopotu chyba sprawiło wyłonienie zwycięzcy konkursu plastycznego w starszej grupie. Została nim Wiktoria Małecka uczennica 8 klasy szkoły nr 24 za ilustrację do wiersza „Zosia i jej mopsy”.

Nagrodę odbiera Julia Zacharów (Fot. Krzysztof Szymański)

Gdy opadły już emocje konkursowe i uczestnicy opuścili gościnne mury szkoły, o tegorocznej edycji konkursu opowiedziała dyrektor szkoły Lucyna Kowalska:

– Mieliśmy pewne problemy w weryfikacji uczestników, bo tak wielu chętnych się zgłosiło. Nauczycielki w swoich klasach wytypowały te najlepsze dzieci. Dzięki temu udało się osiągnąć tak wysoki poziom imprezy. Bardzo byśmy chcieli, żeby przyjeżdżały do nas dzieci z innych regionów Ukrainy, żeby to grono uczestników było jak największe. Niestety wiąże się to z kwestią finansową i nie zawsze udaje się ją rozwiązać. Mamy jednak w tym roku uczestników z Medenic i z Kołomyi. Każdy konkurs niesie coś ciekawego i należało by to rozwijać w przyszłości. Korzystając z okazji chciałabym przede wszystkim podziękować naszym patronom – Fundacji „Dziedzictwo Kresowe”. W tym roku ufundowali bardzo cenne nagrody dla uczestników, a również Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie, który od lat patronuje naszej imprezie. Podziękowania i słowa uznania należą się również i wszystkim, którzy przygotowali młodzież do tego konkursu, zarówno wychowawcom, nauczycielom, jak i rodzicom, którzy pracowali z dziećmi w domu.

Konkurs plastyczny przygotowała nauczycielka wychowania plastycznego Weronika Apriłaszwili:

– Ponad 70 osób wzięło udział w tegorocznym konkursie plastycznym. Każda praca jest w swoim rodzaju wspaniała i oryginalna i pokazuje zrozumienie tekstu i przekazuje własną wizję wiersza. Bardzo się cieszymy, że tak wielu uczniów bierze udział w konkursie i w taki sposób promuje twórczość Marii Konopnickiej. Dobrze, że jej utwory nie tylko brzmią, ale i można je oglądać w interpretacji naszych dzieci. Prace te powstają w okresie kwietnia-maja. Uczniowie wybierają sobie wiersz i tworzą ilustracje. Czasem coś podpowiadam uczniom, bo chodzi o to, aby odpowiadało to określonej kategorii wiekowej. Technikę wykonania i format rysunku, natomiast, każdy wybiera sam – tak, aby ta ilustracja wyszła jak najlepiej. Zapraszam serdecznie wszystkich chętnych do udziału w następnych edycjach konkursu plastycznego „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży”.

Zwycięska ilustracja Wiktorii Małeckiej do wiersza „Zosia i jej mopsy” (Fot. Krzysztof Szymański)

Opowiadają laureatki w starszej kategorii wiekowej Julia Zacharów – w konkursie poetyckim i Wiktoria Małecka – w konkursie plastycznym.

Julia Zacharów
– Jestem uczennicą 8 klasy szkoły średniej nr 2 w Kołomyi. Teraz przeszłam do 9 klasy. Mam wielu kolegów i koleżanki i lubię z nimi spędzać czas, chodzić na spacery. Ten wiersz wybraliśmy wspólnie z księdzem Rafałem i przygotowywałam go w ciągu miesiąca. W domu też deklamowałam wiersz przed mamą i ona podpowiadała mi, jak trzeba go deklamować, co podkreślić, jak wyrazić treść. Jestem też uczennicą naszej niedzielnej szkółki, a dodatkowo polskiego uczę się u księdza. O konkursie dowiedziałam się z Kuriera Galicyjskiego, który czyta moja babcia. Gdy ksiądz zaproponował mi wzięcie w nim udziału, zgodziłam się od razu. Często występuję przy okazji różnych uroczystości u nas w Kołomyi, ale gram na fortepianie i śpiewam. Przyjemnie jest dostawać nagrody, ale myślę, że nie jest to najważniejsze. Najważniejsze, żebyśmy sami byli zadowoleni z naszego występu i zadowolony był nauczyciel, który nas przygotował.

Wiktoria Małecka
Jestem uczennicą 8 klasy. Bardzo lubię malować zwierzęta. Czasem maluję je z natury, czasem z wyobraźni. Nie chodzę do żadnej szkoły plastycznej, tylko tu w szkole na zajęcia plastyczne. Miałam już dwie wystawy moich rysunków w szkole. Wszystkim moim kolegom bardzo się podobały. Ten rysunek malowałam do 2 godziny w nocy. W przyszłości chciałabym kontynuować naukę w liceum plastycznym. Uwielbiam również grafikę komputerową i w tym kierunku chciałabym się kształcić. Cieszę się z wygranego laptopa. Pozwoli mi doskonalić swe umiejętności.

Jury w składzie: aktorka Polskiego Teatru Ludowego Luba Lewak, prezes Fundacji „Dziedzictwo Kresowe” Jan Sabadasz, przewodniczący Rady Fundacji Bogdan Marczewski i dziennikarz Kuriera Galicyjskiego Krzysztof Szymański wyłoniło zwycięzców.

Wspólne zdjęcie z laureatami konkursu plastycznego (Fot. Krzysztof Szymański)

Lista laureatów XXII konkursu Recytatorskiego „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży”

I kategoria wiekowa (klasa 1–4)
1 – Zofia Sabadasz, szkoła nr 24, Lwów, kl. 3;
2 – Maria Sinielnikowa, szkoła nr 10, Lwów, kl. 4;
3 – Anna Muzykantowa, szkoła nr 24, Lwow, kl. 3.

II kategoria wiekowa (klasa 5–7)
1 – Romana Iszczuk, szkoła nr 24, Lwów, kl. 7;
2 – Weronika Mokrij, szkoła nr 24, Lwów, kl. 7;
3 – Kamila Sosnowska, szkoła nr 10, Lwów, kl. 6;
Wyróżnienie – Jana Romaniuk, szkoła nr 24, Lwów, kl. 5.

III kategoria wiekowa (klasa 8–11)
1 – Julia Zacharów, szkoła nr 2, Kołomyja, kl. 8;
2 – Anastazja Łoboda, szkoła nr 24, Lwów, kl. 11;
3 – Maksymilian Markarianc, szkoła nr 10, Lwów, kl. 10;
Wyróżnienie – Andrzej Roman, szkoła nr 10, Lwów, kl. 8.

Kategoria poezji śpiewanej
1 – Zofia Szyroka, szkoła nr 24, Lwów, kl. 7;
2 – Krystyna Juchymczuk, szkoła nr 24, Lwów, kl. 3;
3 – Ilona Kołosowska, Medenice, kl. 5.

Konkurs plastyczny

Starsza grupa (powyżej 14 lat)
1 – Wiktoria Małecka, szkoła nr 24, Lwów;
2 – Markijan Procak, szkoła nr 24, Lwów;
3 – Anastazja Górska, szkoła nr 10, Lwów.

Młodsza grupa (poniżej 14 lat)
1 – Szejli Jaałom, szkoła nr 24, Lwów;
2 – Krystyna Tchorowska, szkoła nr 24, Lwów;
3 – Anna Gazołyszyn, szkoła nr 24, Lwów.

Krzysztof Szymański
Tekst ukazał się w nr 11 (231) 16-29 czerwca 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X