Jubileusz uniwersytetu Prof. Ihor Cependa, rektor uczelni (Fot. Leon Tyszczenko)

Jubileusz uniwersytetu

75-lecie obchodził Narodowy Uniwersytet im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku.

Uczelnię założono przez władze radzieckie – po zajęciu przez ZSRR terenów wschodniej Polski – w 1939 roku, jako Wyższą Szkołę Pedagogiczną (tzw. Instytut Pedagogiczny). W roku 1992 szkołę przemianowano na uniwersytet. Obecnie na 15 kierunkach studiuje tam prawie 16 tys. studentów.

Prof. Ihor Cependa, rektor uczelni (Fot. Leon Tyszczenko)

– Mamy 75 lat – powiedział dla Kuriera prof. Ihor Cependa, rektor uczelni. – To naprawdę jest wielkie wydarzenie. I cieszę się, że liczna delegacja z RP dotarła na obchody naszej uczelni. Możemy mówić o tym, że naprawdę weszliśmy na nowy etap rozwoju współpracy między uniwersytetami Ukrainy a Polski. Dotyczy to nie tylko dydaktyki, ale i badań naukowych.

Uroczyste posiedzenie Rady Naukowej Uniwersytetu odbyło się 14 maja w Teatrze Muzyczno-Dramatycznym im. Iwana Franki. Wśród gości było liczne grono profesorów uniwersytetów z Polski. W obchodach 75-lecia uniwersytetu uczestniczył rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys.

– Gdy myślę o tym, co najbardziej pokazuje nasze wspólne przedsięwzięcia to na pewno trzeba tutaj powiedzieć o konsorcjum Uniwersytetu Warszawskiego i uniwersytetów ukraińskich – zaznaczył rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys. – Należy podkreślić, że Uniwersytet Przykarpacki był wśród założycieli tego konsorcjum w 2006 roku.

W ramach obchodów jubileuszu Uniwersytetu Przykarpackiego w Iwano-Frankiwsku odbyło posiedzenie Konsorcjum Uniwersytetów Polskich i Ukraińskich.

„Łączy nas, Uniwersytet Warszawski z Uniwersytetem Przykarpackim niezwykle bliska współpraca” – powiedział dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki. Przykarpacki Narodowy Uniwersytet im. Wasyla Stefanyka kształci również kadrę muzyczną. Podczas uroczystości swoją twórczość zaprezentowali wykładowcy i studenci. Nie zabrakło też polskich akcentów.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 11 (231) 16-29 czerwca 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X