Marek Majewski we Lwowie

We lwowskim klubie Picasso odbył się koncert Marka Majewskiego, grupy Zegar z Kukułką i lwowskiej formacji Galicia Folk Band.

Marek Majewski rozpoczął swój występ utworem „Siostro Ukraino”, który powstał pod wpływem Pomarańczowej Rewolucji. Wieczór otworzył Konferencję Liderów Środowiska Polskiego we Lwowie.

Zebranych na sali klubu Picasso przywitał konsul Marian Orlikowski, który zapowiadając występ Marka Majewskiego powiedział: „Moim marzeniem jest, żeby tu we Lwowie odbył się koncert muzyczny, może kilka koncertów – spotkań muzycznych Polski i Ukrainy, gdzie Polacy i Ukraińcy śpiewają wzajemnie o sobie. W okresie Majdanu bardzo wielu polskich wykonawców napisało teksty i muzykę związane z tymi wydarzeniami, ze swoimi odczuciami w stosunku do Ukrainy. Wielu Ukraińców napisało też bardzo fajne rzeczy o Polsce i warto byłoby to pokazać”.

Zgodnie z prośbą konsula, Majewski rozpoczął utworem „Siostro Ukraino”. Wykonał też inne utwory, dla których inspiracją była twórczość Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. Centralną częścią wieczoru był występ zespołu Zegar z Kukułką, legenda sceny studenckiej z przełomu lat 70. i 80. Ewie Paczoskiej, na co dzień profesor warszawskiej polonistyki, i Majewskiemu towarzyszył Wojciech Starck, znany podróżnik. Klub Picasso wypełniła, co nie często się zdarza, polska poezja śpiewana. Niezwykłym zaskoczeniem dla zebranym była brawurowa recytacja wiersza w wykonaniu konsula Orlikowskiego.

Ukraińska grupa Galicia Folk Band zagrała na początek i na koniec koncertu. W jej repertuarze pojawiły się również akcenty polskie. Ukraińcy wykonali utwór napisany przez… konsula Mariana Orlikowskiego. Na zakończenie zaśpiewali ukraińskie kolędy.

Miły wieczór rozpoczął Konferencję Liderów Środowiska Polskiego we Lwowie. Działacze polskich organizacji z lwowskiego okręgu konsularnego rozeszli się w dobrych nastrojach, przygotowani do następnego dnia, w którym rozpocznie się część merytoryczna konferencji.

Wojciech Jankowski

{youtube}FGfi8D11cZA{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X