Maraton rowerowy ze stuletnią tradycją

Maraton rowerowy ze stuletnią tradycją

24 sierpnia br. po raz szósty wystartował, odrodzony w 2008 roku, maraton rowerowy Lwów-Kraków. Uczestniczyło w nim ponad 80 osób w wieku od 14 do 70 lat. Kolarze mają do pokonania 325-kilometrową trasę.

Po raz pierwszy maraton Lwów-Kraków wystartował w 1894 roku. Przypomnijmy, że seryjna produkcja rowerów rozpoczęła się dziesięć lat wcześniej – tak więc rower w tamtych latach był elitarnym środkiem lokomocji. Tego rodzaju imprezy miały za zadanie promocję roweru jako modnego i ekskluzywnego sposobu przemieszczania się. Pierwszy maraton cieszył się ogromną popularnością i odtąd odbywał się każdego roku. Tradycja maratonów została przerwana wraz z wybuchem wojny w 1939 roku, a potem Lwów i Kraków rozdzieliła granica.

Maraton rowerowy Lwów – Kraków, 2012 (Fot. szczurowa.pl)

Pomysł odrodzenia maratonu został zrealizowany w 2008 roku dzięki staraniu Bogdana Koraszewskiego, prezesa Krakowskiej Królewskiej Akademii Rowerowej, Olega Dziamy, prezesa Zarządu Lwowskiej Kongregacji Kupieckiej, Jurija Morawieckiego, Prezesa Federacji Sportu Rowerowego woj. lwowskiego i jego wiceprezesa Wołodymyra Nabojszczykowa.

Jak mówią organizatorzy, celem imprezy jest propagowanie kolarstwa. Organizatorzy zachęcają do używania roweru jako transportu ekologicznego. Poza tym impreza przyczyni się do rozwoju współpracy polsko-ukraińskiej w dziedzinie sportu i rekreacji, propagowania zdrowego trybu życia. Założeniem imprezy jest upowszechnienie sportu rowerowego wśród różnych warstw społecznych bez względu na wiek.

Igor Głuszczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X