Maraton rowerowy ze stuletnią tradycją

Maraton rowerowy ze stuletnią tradycją

24 sierpnia br. po raz szósty wystartował, odrodzony w 2008 roku, maraton rowerowy Lwów-Kraków. Uczestniczyło w nim ponad 80 osób w wieku od 14 do 70 lat. Kolarze mają do pokonania 325-kilometrową trasę.

Po raz pierwszy maraton Lwów-Kraków wystartował w 1894 roku. Przypomnijmy, że seryjna produkcja rowerów rozpoczęła się dziesięć lat wcześniej – tak więc rower w tamtych latach był elitarnym środkiem lokomocji. Tego rodzaju imprezy miały za zadanie promocję roweru jako modnego i ekskluzywnego sposobu przemieszczania się. Pierwszy maraton cieszył się ogromną popularnością i odtąd odbywał się każdego roku. Tradycja maratonów została przerwana wraz z wybuchem wojny w 1939 roku, a potem Lwów i Kraków rozdzieliła granica.

Maraton rowerowy Lwów – Kraków, 2012 (Fot. szczurowa.pl)

Pomysł odrodzenia maratonu został zrealizowany w 2008 roku dzięki staraniu Bogdana Koraszewskiego, prezesa Krakowskiej Królewskiej Akademii Rowerowej, Olega Dziamy, prezesa Zarządu Lwowskiej Kongregacji Kupieckiej, Jurija Morawieckiego, Prezesa Federacji Sportu Rowerowego woj. lwowskiego i jego wiceprezesa Wołodymyra Nabojszczykowa.

Jak mówią organizatorzy, celem imprezy jest propagowanie kolarstwa. Organizatorzy zachęcają do używania roweru jako transportu ekologicznego. Poza tym impreza przyczyni się do rozwoju współpracy polsko-ukraińskiej w dziedzinie sportu i rekreacji, propagowania zdrowego trybu życia. Założeniem imprezy jest upowszechnienie sportu rowerowego wśród różnych warstw społecznych bez względu na wiek.

Igor Głuszczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X