Majowe święta we Lwowie

Majowe święta we Lwowie

2 maja polska społeczność Lwowa zgromadziła się na uroczystej akademii w gmachu szkoły nr 10, aby wspólnie ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczcić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za granicą oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Współorganizatorem akademii było Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.

Akademię majową otworzyła prezes lwowskiego UTW Ewelina Hrycaj-Małanicz, serdecznie witając gości. Udział w akademii wzięli nie tylko lwowiacy, ale również goście z Polski. Na sali powitano delegacje z Rybnicy, Gliwic, Katowic, Zabrza, Raciborza i Bytomia.

Część artystyczną akademii wypełnili swoim występem uczniowie klas 10 i 11 średniej szkoły nr 10 z polskim językiem nauczania. Młodzież przedstawiła prezentację multimedialną poświęconą historii konstytucji Polski oraz program słowno-muzyczny „Witaj Maj!”, który przygotowała wspólnie z nauczycielkami Marią Iwanową i Swietłaną Pantiuchową. – Wy jesteście ambasadorami polskości i życzę wam, abyście się dobrze czuli jako Polacy tam, gdzie mieszkacie – mówił ze wzruszeniem Zygmunt Partyka, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Gliwicach.

Podniosłą część koncertu ukoronowała wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru „Lutnia”, który od dwudziestu lat działa przy lwowskim UTW. Lwowskie przeboje, podsumowujące występ „Lutni”, śpiewała z seniorami cała sala, „bo gdzie jeszcze ludziom tak dobrze, jak tu?”. Patrząc w radosne i dumne oczy starszych pań, które z klasą przetrwały burze historii, pozwolę sobie odpowiedzieć słowami piosenki – „Tylko we Lwowie!”.

Znani z gościnności, lwowiacy chętnie ustąpili scenę rodakom z kraju. W pięknych strojach ludowych uczestniczki zespołu folklorystycznego „Rybniczanki” zapoznały zebranych z perełkami kobiecego folkloru regionalnego. Żarty „Rybniczanek” przerwała wzniosła pieśń Czesławy Trembickiej, poświęcona bł. Janowi Pawłowi II. A że na szerokim świecie nie może zabraknąć batiarskiego bałaku, udowodnił zebranym Kabaret „Tyligentne Batiary” z Bytomia.

Przekazanie komputera dla polskiej szkoły w Łanowicach (Fot. Julia Łokietko)W trakcie akademii miła niespodzianka czekała na delegację łanowickiego oddziału TKPZL na czele z prezesem Walerym Traczem. W imieniu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, konsul Marian Orlikowki przekazał komputer na ręce nauczycielek polskiej szkoły w Łanowicach.

Corocznie we Lwowie święta majowe obchodzone są dość hucznie przez polską społeczność. W gmachach teatrów miejskich organizowane są akademie, na których polskie szkoły, zespoły i chóry mają okazję zaprezentować swój dorobek artystyczny. Często też na zaproszenie Konsulatu generalnego RP we Lwowie, miasto odwiedzają znani artyści z Polski. W tym roku Polacy we Lwowie postanowili uczcić święta majowe w sposób bardziej kameralny, choć nie mniej uroczysty. Obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od uroczystej Mszy św. w lwowskiej bazylice metropolitalnej, po czym polska społeczność złożyła kwiaty przy pomniku Adama Mickiewicza.

– Znajdujemy się w okresie Wielkiego Tygodnia w obrządku kościołów wschodnich. Ze względu na to, nie mogliśmy zorganizować takich uroczystości, jakie powinno się robić z okazji Dnia Polonii i Polaków za granicą czy Święta Konstytucji 3 Maja – skomentował tegoroczne obchody świąt majowych konsul RP we Lwowie Marian Orlikowki. – Powinniśmy byli uszanować okres wielkiego postu w kościele wschodnim. Szanujemy inne wyznania i chcielibyśmy by tak samo nas szanowano.

Julia Łokietko

Tekst ukazał się w nr 9 (181) 17 – 30 maja 2013


Obejrzyj galerię:

Majowe święta we Lwowie. 2013


Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja. Lwów, 2013


Czytaj też:

Obchody 3 Maja we Lwowie


Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja


Obchody polskich świąt narodowych w Tarnopolu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X