Lwowskie obchody 228. rocznicy Konstytucji 3 Maja Fot. Konstanty Czawaga

Lwowskie obchody 228. rocznicy Konstytucji 3 Maja

Lwowskie uroczystości z okazji 228. rocznicy Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

Licznie zebranych Polaków powitał prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Emil Legowicz. Uczestnicy obchodów z orkiestrą dętą „Surmy Hałyczyny” na czele udali się następnie do pomnika Tarasa Szewczenki. Zostały odśpiewane hymny Polski i Ukrainy. W uroczystej procesji, która przeszła dalej do Bazyliki Metropolitalnej pw. Wniebowzięcia NMP, uczestniczyli również przedstawiciele władz miasta Lwowa i obwodu lwowskiego.

Uroczystej Mszy św. z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, a także święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przewodniczył arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. W homilii wspomniał, że 1 kwietnia 1656 roku król Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej powierzył Królestwo Polskie opiece Maryi.

– Do Litanii Loretańskiej zostało wówczas dołączone wezwanie „Królowo Korony Polskiej” i mało kto już pamięta, że to dokonało się tutaj – powiedział lwowski metropolita. – Dlatego ile razy klękam przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej w katedrze we Lwowie, tyle razy świadom jestem, że klęczę przed Królową mającą swe dzieci w Polsce, w wielu krajach Zachodniej Europy, w obu Amerykach, za Uralem, w dalekiej Syberii i tu w Ukrainie – zaznaczył hierarcha.

{youtube}0NUOp4YKqjQ{/youtube}

Po zakończeniu liturgii do licznie zebranych w katedrze Polaków przemówił ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki pobłogosławił małe organy odnowione dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. Dzięki przeprowadzonym przez Instytut POLONIKA pracom konserwatorskim organy odzyskały swe brzmienie po ponad stu latach.

Fot. Konstanty Czawaga

Głos zabrali też konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski i dyrektor Instytutu POLONIKA Dorota Janiszewska-Jakubiak.

W tym dniu w katedrze lwowskiej pod patronatem honorowym ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP prof. dr. hab. Piotra Glińskiego odbyły się też dwa koncerty organowe w wykonaniu prof. Wiktora Łyjaka wraz z Lwowską Orkiestrą Kameralną „Akademia” pod batutą prof. Igora Pyłatiuka. Zaprezentowano również płytę, na której zostały utrwalone prezentowane na żywo utwory w wykonaniu uczestników tego projektu.

Konstanty Czawaga

Przez całe życie pracuje jako reporter, jest podróżnikiem i poszukiwaczem ciekawych osobowości do reportaży i wywiadów. Skupiony głównie na tematach związanych z relacjami polsko-ukraińskimi i życiem religijnym. Zamiłowany w Huculszczyźnie i Bukowinie, gdzie ładuje swoje akumulatory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X