Warszawa: Wielki finał debaty oksfordzkiej w Sejmie RP fot. Renata Klęczańska

Warszawa: Wielki finał debaty oksfordzkiej w Sejmie RP

Wolontariusze Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego z Iwano-Frankiwska w Pierwszym Turnieju Debat Historycznych „Moja Niepodległa”

28 kwietnia w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie odbyły się półfinały i finał debat historycznych dla młodzieży polonijnej i polskiej mieszkającej poza granicami kraju. W wydarzeniu wzięło udział 80 młodych dysputantów podzielonych na 16 drużyn z Belgii (Bruksela), Irlandii (Dublin), Litwy (Jaszuny), Kazachstanu (Pietropawłowsk) i Ukrainy (Chmielnicki, Enerhodar, Iwano-Frankiwsk, Lwów, Odessa, Winnica, Żytomierz).

Drużyny podzielone zostały na dwie kategorie wiekowe, a finałowa debata dotyczyła roli Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości Polski, jak również znaczenia i działalności dyplomacji polskiej dla Niepodległej.

W kategorii młodszej:
I miejsce – Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, Ukraina
II miejsce – Szkoła sobotnio-niedzielna przy Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie, Ukraina
III miejsce – Szkoła nr 7, Winnica, Ukraina
III miejsce – Polska Szkoła Dublin 15, Dublin, Irlandia

W kategorii starszej:
I miejsce – Klub Polskiej Kultury im. Henryka Sienkiewicza, Enerhodar, Ukraina
II miejsce – Gimnazjum im. Michała Balińskiego, Jaszuny, Litwa
III miejsce – Szkoła Historii i Kultury Polskiej przy Klubie Inteligencji Polskiej „Serwus”, Chmielnicki, Ukraina
III miejsce – Szkolny Punkt Konsultacyjny im. J. Lelewela, Bruksela, Belgia

– Wykorzystujemy debatę jako narzędzie do ćwiczenia języka polskiego dla polskich szkół za granicą – powiedział Jan Piosik, Prezes Fundacji „Projekty Edukacyjne”, współorganizator Turnieju. – Jestem bardzo zbudowany poziomem uczestników. Widać, że te najlepsze drużyny nie odstają od dobrych drużyn krajowych. A przede wszystkim jest tu ogromna różnica, bo dla większości uczestników język polski jest w szkole językiem obcym. Mają inny program nauczania, nie mają historii Polski na co dzień, więc ta praca, która była do wykonania jest dużo większa.

Zwycięską drużynę z CKPiDE reprezentowali: Danuta Stefanko, Taisa Strużańska, Danuta Grabowska, Maksym Szwec – są oni uczniami grup językowych i wolontariuszami Centrum. Nasi przedstawiciele otrzymali również trzy pierwsze nagrody indywidualne „Najlepszego mówcy!” Serdecznie gratulujemy!

Turniej zrealizowany został przez Instytut Pamięci Narodowej i Fundację Projekty Edukacyjne pod patronatem narodowym prezydenta Andrzeja Dudy.

Renata Klęczańska
nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG – Ukraina CKPiDE, Iwano-Frankiwsk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X