Lwowskie obchody 190. rocznicy wybuchu powstania listopadowego

Przedstawiciele organizacji i towarzystw polskich we Lwowie, polscy dyplomaci, strzelcy i harcerze zgromadzili się na Cmentarzu Łyczakowskim w 190. rocznicę wybuchu powstania listopadowego.

Przed sarkofagiem „Żelaznej Kompanii” – pomnika weteranów powstania listopadowego z lat 1830-1831 – modlono się w intencji bohaterów. Nabożeństwo odprawił proboszcz parafii św. Antoniego we Lwowie o. Paweł Odój OFM Conv.

– To jest jedno z tych bardzo ważnych symbolicznych miejsc, które stanowi ogniwo w łańcuchu naszej drogi do niepodległości. Wielu przeciwników tego powstania nazywało to „wariackim zrywem”. Ale, tak naprawdę, miało ono ogromne szanse na powodzenie. Też jest to ważne z tego powodu, że to powstanie wybuchło dzięki młodzieńczej miłości do ojczyzny – powiedziała Eliza Dzwonkiewicz, konsul generalny RP we Lwowie.

Obecnie na cmentarzyku wojskowym pochowanych jest około 50 osób. Natomiast na całym Cmentarzu Łyczakowskim są groby prawie 150 osób, biorących udział w powstaniu listopadowym. Poza kwaterą powstańców listopadowych znajdują się groby m.in. Seweryna Goszczyńskiego i Benedykta Kołyszki.

– Seweryn Goszczyński – młody polski inteligent, który brał udział w ataku na Belweder 29 listopada. A także 80-letni wówczas Benedykt Kołyszko, który dowodził powstaniem listopadowym na Ukrainie na Podolu. Był to wybitny dowódca, wielki patriota. O tych dwóch postaciach bardzo bym chciała abyśmy pamiętali – podkreśliła konsul generalny RP.

W czasach sowieckich kwatera powstańców została mocno zniszczona, część kwatery przekopano i umieszczono tam nowe groby. W 2017 roku dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Fundacja Dziedzictwa Kulturowego odnowiła kwaterę powstańców listopadowych.

– Te żelazne krzyże, które kiedyś były wygięte, powyłamywane tabliczki, teraz doprowadzone do perfekcji. Przychodzimy tutaj i możemy teraz odczytać nazwiska powstańców – powiedział Janusz Balicki, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

Na zakończenie uczestnicy obchodów złożyli kwiaty i zapalili znicze na kwaterze powstańców listopadowych. Wspólnie odśpiewano „Rotę”.

Organizatorem obchodów jest Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie pod patronatem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Powstanie Listopadowe miało początek w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku w Warszawie. Był to ogromny zryw Polaków przeciwko tyranii rosyjskiego zaborcy. W okresie zaboru austriackiego w 1880 roku władze miejskie Lwowa postanowiły wydzielić na Cmentarzu Łyczakowskim osobną kwaterę dla zmarłych uczestników walk niepodległościowych z lat 1830-1831. Ta niewielka kwatera stała się miejscem wielu patriotycznych manifestacji, a przez publicystów została nazwana cmentarzykiem „Żelaznej Kompanii”.

Eugeniusz Sało
Fot. Andrzej Borysewicz
{gallery}gallery/2020/listopadowe_obchody{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X