Lwowska wiosna kulturalna

Taką nazwę właściwie powinien nosić cykl imprez kulturalnych, które odbywają się ostatnio we Lwowie.

Głównym wydarzeniem jest, bez wątpienia, Polska Wiosna Teatralna, ale i wystawa prac fotografika Weroniki Kiernickiej i wystawa prac malarskich artystów plastyków, członków Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych (LTPSP) i Klubu Młodych Artystów „Skrzydła” składają się również na prezentację dorobku kulturalnego.

Jak określiła podczas otwarcia wystawy artystów-plastyków w Galerii „Własna Strzecha” zastępca konsula generalnego we Lwowie Longina Putka – „wiosna we Lwowie następuje dopiero wtedy, gdy odbywa się Wiosna Teatralna i wystawa dorobku lwowskich plastyków”. Ta wystawa, pt. „Impresje majowe”, tchnęła wiosennym nastrojem i lekkością przedstawionych na niej prac. Z eksponowanych prac wiele było autorstwa młodych malarzy z Klubu „Skrzydła”, którzy przyjechali z Iwano-Frankiwska, Połonnego i Lwowa. Ich obrazy wypełniły galerię wiosenną kolorystyką i treścią, osobistym spojrzeniem na świat, ale jednocześnie pokazały dojrzałość ich autorów. Obecni zachwycali się tymi pracami i podziwiali je.

{gallery}gallery/2015/wiosna{/gallery}

Na wstępie prezes LTPSP Mieczysław Maławski przedstawił obecnych na sali prezesa Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Janusza Skolimowskiego, wiceprezes Ewę Ziółkowską, zastępcę konsula generalnego RP we Lwowie Longinę Putkę, konsul Lidię Aniołowską z małżonkiem, prezesa lwowskiego oddziału Stowarzyszenia Artystów-Plastyków Ukrainy Olega Mykytę i towarzyszących mu członków Stowarzyszenia, prace których również były eksponowane na wystawie. Na otwarcie wystawy przybyła dyrektor ds. artystycznych Lwowskiego Pałacu Sztuki Olga Łukowska oraz plastycy z Charkowa, którzy brali udział w międzynarodowym plenerze artystycznym w Żółkwi.

Prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” zaznaczył, że jest wdzięczny, że może być w tak bogatym w imprezy kulturalne Lwowie. – Jako gospodarze tego miejsca cieszymy się, że jest tak dobrze wykorzystywane i pełni tę swoją kulturotwórczą funkcję – podkreślił Janusz Skolimowski. – Cieszymy się, że jest tu młodzież, która już od dziesięciu lat działa przy waszym Towarzystwie i dziś prezentuje swoje wspaniałe prace.

Konsul Longina Putka podziękowała prezesowi Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” za wspieranie Polaków i środowisk twórczych w lwowskim okręgu konsularnym. „Bez działalności Fundacji było by to utrudnione. Dziękuję państwu i Fundacji za to pomieszczenie, którym się opiekujecie i za wspieranie środowiska polskiego we Lwowie” – podkreśliła konsul Longina Putka.

Luba Markiewicz, dyrektor Ukraińskiego Muzeum Sztuki w Chicago: – W Chicago jest liczna polska społeczność. Nasze muzeum współpracuje z polskimi artystami i organizuje wystawy ich prac. Jest mi bardzo miło być tu dziś i zobaczyć jak takie imprezy odbywają się u was. Nasze muzeum należy do konsorcjum muzeów w Chicago i jestem zainteresowana w nawiązaniu współpracy z lwowskimi twórcami, która w przyszłości owocowałaby wystawą waszych prac po to, aby przybliżyć twórczość lwowskich artystów chicagowskiej publiczności.

Po oficjalnym otwarciu widzowie obejrzeli prace plastyków, wymieniali opinie na ich temat. Nie wszyscy jednak odpoczywali. Walery Nesterenko ze swym notatnikiem podpatrywał gości, szkicował ich i od razu prezentował je przedstawionym osobom.

Krzysztof Szymański
Tekst ukazał się w nr 8 (228) za 30 kwietnia – 14 maja 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X