Lwowska majówka 2017

Tegoroczna majówka Polaków Lwowa i Ziemi Lwowskiej, tradycyjnie już, odbyła się na terenie Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Lwowskiej w Brzuchowicach.

Rankiem 20 maja rozkwitły tam stoiska większych i mniejszych organizacji polskich, które zaprezentowały swój dorobek artystyczny i gastronomiczny. Odbywały się warsztaty wokalno-estradowe, zajęcia plastyczne, zabawy, konkursy, gry sportowe oraz kiermasz. Takie wielowymiarowe i wielobarwne spotkanie dorosłych, młodzieży i dzieci na wolnym powietrzu po raz kolejny zostało zorganizowane przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, a także działaczy i wolontariuszy TKPZL, „Rodziny Rodzin”, Asocjacji Polskich Przedsiębiorców obwodu Lwowskiego, Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, „Orła Białego”, Kulturalno-Oświatowego Centrum im. Kornela Makuszyńskiego, LKS „Pogoń” Lwów.

{youtube}xHYk_WpYZEA{/youtube}

Nastrój świąteczny podtrzymała piękna pogoda. Konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski złożył serdeczne podziękowanie wszystkim współorganizatorom z Ukrainy i z Polski za wspaniałą imprezę. Swoją obecnością zaszczycili ją również prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Emilia Chmielowa i starosta przemyski Jan Pączek. Po błogosławieństwie proboszcza katedry lwowskiej ks. prałata Jana Nikiela koncert miejscowych zespołów polskich i wykonawców w różnym wieku poprowadził Edward Sosulski. Ogłoszono też wyniki IV Ogólnoukraińskiego Dyktanda Języka Polskiego „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku”.

Doroczna majówka w Brzuchowicach to prawie jedyna możliwość dla Polaków z całego obwodu lwowskiego spotkać się nieformalnie, bawić się w ciągu całego dnia i czuć się sobą w gronie licznej polskiej rodziny na tej ziemi.

Konstanty Czawaga

{gallery}gallery/2017/majowka_lwowska_czawaga{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X