Lwowiak patronem Stadionu Narodowego w Warszawie

Lwowiak patronem Stadionu Narodowego w Warszawie

„Sejm, wyrażając wdzięczność i szacunek Kazimierzowi Górskiemu, najwybitniejszemu trenerowi w historii polskiej piłki nożnej, wnioskuje o nazwanie jego imieniem Stadionu Narodowego w Warszawie” – głosi uchwała Sejmu RP.

Sejm RP przyjął w czwartek przez aklamację uchwałę, w której wnioskuje o to, by Stadion Narodowy w Warszawie nosił imię legendarnego trenera polskiej reprezentacji piłki nożnej Kazimierza Górskiego. Uchwałę zaproponowała sejmowa komisja kultury fizycznej i sportu.

 

Gdy posłowie podejmowali uchwałę na sejmowej galerii byli m.in. piłkarze z drużyny Górskiego Henryk Kasperczak i Lesław Ćmikiewicz oraz syn Górskiego, Dariusz.

Stadion Narodowy powstał w miejscu Stadionu Dziesięciolecia zbudowanego na warszawski Festiwal Młodzieży i Studentów w 1955 roku. Pierwsze prace budowlane zaczęły się we wrześniu 2008 roku, a zakończyły się 30 listopada 2011. Koszt inwestycji to blisko 2 miliardy złotych. Warszawski obiekt może pomieścić 58 tys. widzów i stanowi największą arenę budowaną w Polsce na Euro 2012. Na Stadionie Narodowym rozegrano trzy spotkania fazy grupowej (w tym mecz otwarcia), ćwierćfinał oraz półfinał turnieju.

Kazimierz Górski urodził się 2 marca 1921 roku we Lwowie. Grał w piłkę nożną jako napastnik w zespołach: RKS Lwów, Spartak Lwów, Dynamo Lwów, Legia Warszawa. Nosił pseudonim boiskowy „Sarenka”. Świetnie zapowiadającą się karierę piłkarską przerwała mu II wojna światowa. Po wojnie ukończył kurs trenerski w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Krakowie w 1952 roku oraz studia na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Szkolił reprezentacje Polski różnych kategorii.

W latach 1970-1976 był selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski. Z reprezentacją osiągnął historyczny sukces – zdobył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku i srebrny w Montrealu cztery lata później. W Mistrzostwach Świata w Niemczech w 1974 jego podopieczni zajęli trzecie miejsce. Prowadził reprezentację w 73 meczach, osiągając 45 zwycięstw. W latach 1991-1995 sprawował funkcję prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. W plebiscycie „Piłki Nożnej” uznany został za najlepszego polskiego trenera w XX wieku.

Zmarł 23 maja 2006 po długiej i ciężkiej chorobie. Jego pamięć uczczono oficjalną minutą ciszy przed rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw świata w 2006.

Na podstawie: newsweek.pl, wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X