Lwów: Obchody stulecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich Fot. Paweł Grochocki/SEP

Lwów: Obchody stulecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich

Dwudniowe obchody stulecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich odbyły się na Politechnice Lwowskiej. Celem wydarzenia była prezentacja dorobku i osiągnięć elektryków polskich i ukraińskich, popularyzacja sylwetek uczonych i działaczy, budowanie płaszczyzny współpracy elektryków polskich i ukraińskich w środowisku naukowym, gospodarczym i stowarzyszeniowym.

Lwów był jednym z sześciu ośrodków polskiej nauki, gdzie podjęto inicjatywę powołania w odrodzonej Polsce Stowarzyszenia Elektrotechników Polskich, przekształconego następnie w Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

W trakcie obchodów udekorowano Politechnikę Lwowska Medalem Stulecia SEP. Z polskiej strony, w uznaniu zasług w rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy naukowej i stowarzyszeniowej, przyznano odznaczenie najbardziej zasłużonym członkom SEP Bolesławowi Pałacowi i Wiesławowi Michalskiemu. Z ukraińskiej strony udekorowano rektora Politechniki Lwowskiej prof. Jurija Bobałę, który, w uznaniu wybitnych zasług w rozwoju współpracy ukraińsko-polskiej w dziedzinie nauki i dydaktyki, otrzymał medal prof. Mieczysława Pożaryskiego, oraz prof. Oresta lwachiwa, który, w uznaniu zasług w rozwoju współpracy ukraińsko-polskiej oraz w podziękowaniu za współpracę ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, otrzymał Medal Romana Dzieślewskiego. Ponadto wśród osób związanych z Politechniką Lwowską otrzymali nagrody prof. Petro Stachiw, prof. Bohdan Stadnyk, prof. Mychajło Dorożec, prof. Mychajło Seheda i Andrij Andruchiw, dyrektor biblioteki politechnicznej.

– Warto powiedzieć, że ta konferencja nie jest konferencją mówiącą tylko o przeszłości, a ma za zadanie zbudować fundament pod współpracę polsko-ukraińską w dziedzinie energetyki i elektryki. Zadeklarowano chęć współpracy stowarzyszenia polskiego i ukraińskiego, politechniki w zakresie dzielenia się doświadczeniami i osiągnięciami tak, by to było z pożytkiem dla obydwu państw, dla Polski i Ukrainy – ocenił wydarzenie dr Adam Ostanek z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Uczestnicy konferencji odwiedzili także Cmentarz Łyczakowski, gdzie również spoczywają wybitni współpracownicy SEP. Złożono również kwiaty pod pomnikiem pomordowanych profesorów polskich ze Lwowa. Odbył się ponadto uroczysty koncert.

Obchody zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Narodowy Uniwersytet Lwowska Politechnika oraz Związek Naukowo–Techniczny Energetyków i Elektrotechników Ukrainy. Odbyły się w dniach 26-28 września pod patronatem Ambasady Polskiej w Kijowie i Ambasady Ukraińskiej w Warszawie.

Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X