Za chwilę rozpocznie się Przegląd Najnowszych Filmów Polskich Konsul Rafał Kocot (fot. Wojciech Jankowski)

Za chwilę rozpocznie się Przegląd Najnowszych Filmów Polskich

W Kinopałacu odbyła się konferencja prasowa tegorocznego przeglądu „Pod Wysokim Zamkiem”. Znamy już program tegorocznej edycji!

Spotkanie poprowadziła Zofia Iwanowa, która zakreśliła charakter święta polskiego kina w roku 2019. Zostanie zaprezentowanych ponad 20 filmów w różnych gatunkach – od komedii poprzez filmy sensacyjne, obyczajowe, historyczne, edukacyjne po dokumenty. Każdy amator kina powinien zatem coś dla siebie znaleźć.

Konsul Rafał Kocot szczególną uwagę zabranych zwrócił na film „Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, którym zostanie rozpoczęty tegoroczny przegląd.

– Jak zawsze odbędzie się gra terenowa, dla uczniów lwowskich szkół lekcja historii w kinie, spotkania z aktorami, ale na co szczególnie należałoby zwrócić uwagę to na pokaz filmu „Kurier”, który opowiada o losach polskiego bohatera II wojny światowej Jana Nowaka Jeziorańskiego – podkreślił konsul.

W ramach wydarzeń towarzyszących 8 października w Lwowskim Muzeum Historycznym zostanie odsłonięta wystawa poświęcona Janowi Nowakowi Jeziorańskiemu.

Rafał Kocot ponadto polecił spotkanie z Markiem Bukowskim i Maciejem Dancewiczem. Odbędzie się wówczas projekcja spektaklu Teatru Telewizji Polskiej „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy”. Warto podkreślić, że po raz pierwszy widzowie PNFP zapoznają się Teatrem Telewizji Polskiej. Tadeusz Dołęga-Mostowicz był jednym z najpopularniejszych pisarzy polskich w dwudziestoleciu międzywojennym. Napisał on miedzy innymi „Karierę Nikodema Dyzmy”, „Doktora Wilczura”, czy popularnego również na Ukrainie „Znachora”.

Konsul Rafał Kocot (fot. Wojciech Jankowski)

Konsul, będąc miłośnikiem górskich wycieczek, przybliżył zebranym dwa dokumenty. Przeniósł obecnych na Pokucie, w Karpaty i opisał, jak z wielu kilometrów majaczy pewien obiekt na górze Pop Iwan. To jest wybudowane przez Polskę i otwarte w roku 1938 obserwatorium astronomiczne, które w tej chwili jest odbudowywane za sprawą współpracy Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Przykarpackiego w Iwano-Frankiwsku. Temu miejscu są poświęcone aż dwa filmy: „Obserwatorium” Wiesława Romaszewskiego i zrealizowany przez Studio Filmowe Kuriera Galicyjskiego „Biały słoń” Eugeniusza Sały.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że w tym roku będą zaprezentowane trzy filmy zrealizowane przez nasze Studio Filmowe Lwów: wspomniany „Biały Słoń” (9.X), „Pokucka Troja” (12.X) w reżyserii Mirosława Rowickiego oraz „Nikt im iść nie kazał” (12.X) o Cmentarzu Łyczakowskim w reżyserii Anny Gordijewskiej i Aleksandra Kuśnierza.

Przegląd Najnowszych Filmów Polskich odbędzie się w dniach od 4 do 13 października w Kinopałacu przy ulicy Teatralnej. Bilety są w cenie 35 hryweń. Program jest dostępny na stronie: http://www.filmlwow.eu/program-wydarzen/program-lwow

Wojciech Jankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X