Festyn rekreacyjny na strzeleckich błoniach

Po raz pierwszy w jednej z największych polskich wsi w obwodzie lwowskim odbył się festyn rekreacyjny.

Przed kilkoma laty prezes Towarzystwa Przyjaciół Szkoły i Kultury Polskiej w Strzelczyskach Marian Mazur zdecydował się zorganizować tego rodzaju imprezę kulturalną i zamiar ten urzeczywistnił się właśnie 21 września. Na scenie, usytuowanej w centrum wsi, tuż obok kościoła i Zespołu Edukacyjnego z polskim językiem nauczania im. Jana Pawła II, wystąpiły osoby i zespoły artystyczne z wielu okolicznych miejscowości obwodu lwowskiego. Festyn zaszczycił słynny zespół wokalno-instrumentalny z Zakarpacia „Maryna i kompania”. Na imprezę przybyli przedstawiciele samorządów lokalnych z Polski i z Ukrainy, m.in. mer Mościsk Serhij Storożuk. Ze Lwowa przyjechała konsul Małgorzata Siekierzyńska z Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie i prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Emilia Chmielowa.

Przed uroczystościami rozrywkowymi uczestnicy festynu uczestniczyli we Mszy św. w miejscowym kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi. Kościół zbudowano w latach 1990–1994, a konsekrowano 27 sierpnia 1994 r. Nabożeństwa w tym kościele są sprawowane w języku polskim.

Po odśpiewaniu hymnów państwowych Ukrainy i Polski prezes Towarzystwa Przyjaciół Szkoły i Kultury Polskiej w Strzelczyskach Marian Mazur powitał zaproszonych gości. Następnie na scenę wyszły zespoły i poszczególni soliści, uczniowie ze szkół z polskim językiem nauczania w Strzelczyskach, Mościskach i we Lwowie. Panie w regionalnych strojach polskich zaśpiewały polskie pieśni ludowe.

Swój program artystyczny przedstawiło Koło Gospodyń Wiejskich ze Strzelczysk. Gospodynie przygotowały również dania kuchni miejscowej: bigos, pierogi, barszcz, placki ziemniaczane, desery. Utarg został przeznaczony na remont kościoła i plebanii.

Stragany z produktami żywnościowymi i napojami rozstawili miejscowi sklepikarze. Nie zapomniano także o rozrywce dla najmłodszych dzieci, które mogły jeździć po błoniach samochodzikami.

{youtube}61p-kjb0rvQ{/youtube}

Konsul Małgorzata Siekierzyńska z Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie powiedziała, że mieszkańcom Strzelczysk bardzo dobrze wychodzą tego rodzaju imprezy. – Bardzo się cieszę, że jestem tutaj i mogę za każdym razem potwierdzić, że to rzeczywiście jest wyjątkowe miejsce. Pani konsul mówiła, że Konsulat Generalny RP we Lwowie wspiera działalność tutejszej szkoły. – Mam nadzieję, że projektów będzie więcej, że część pomysłów powstanie od mieszkańców – dodała.

Prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Emilia Chmielowa wyraziła swą radość z pobytu w Strzelczyskach. – Strzelczyska są wspaniałe. Jest to polska wieś, gdzie dzieci szły do szkoły i uczyły się języka ukraińskiego. Pamiętam dobrze kiedy tu, gdzie stoi kościół, nic nie było. Byliśmy na jego otwarciu, byliśmy również w trakcie budowy. Pamiętam pierwszą klasę. Pamiętam nauczycielkę, która prowadziła uczniów w ciasnym pomieszczeniu starej szkoły, chylę czoła przed jej staraniami – mówiła Emilia Chmielowa.

Marian Mazur wspomina jakie były początki obecnego festynu. Przed ponad trzy lata temu przedstawił swój pomysł zorganizowania na strzeleckich błoniach festiwalu kultury polskiej Emilii Chmielowej, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, który został przez nią zaakceptowany.

– Festyn odbywa się pod patronatem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Pomógł Konsulat Generalny RP we Lwowie, Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie. Szukaliśmy miejscowych sponsorów – powiedział prezes miejscowego towarzystwa polskiego. – Ogromne podziękowania kieruję pod adresem Włodzimierza Szczepaniaka, prezesa Towarzystwa Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie, który nas bardzo wspiera, pana Mariana Wawrzyńskiego z Sambora i innych darczyńców z Polski i z Ukrainy.

Prezes powiedział, że w festynie uczestniczy ponad 23 zespoły z obwodu lwowskiego, m.in.: z Borysławia, a także zespół z Wołynia. – Wieczorem wystąpi jedenastoletnia skrzypaczka, niewidoma dziewczynka z Mościsk Sofija Choma, zaśpiewa Bożena Warszawska ze Stryja, gwiazdą wieczoru będzie słynny zespół wokalno-instrumentalny z Zakarpacia „Maryna i kompania” – podkreślił.

Strzelczyska (ukr. Стрілецьке, Striłećke; do 1947 roku Стрільчиська, Strilczyśka) – wieś na Ukrainie, w obwodzie lwowskim, w rejonie mościskim. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1396 roku. Po wojnie wieś weszła w struktury administracyjne Związku Radzieckiego. W 2001 roku liczyła 481 mieszkańców. Według danych z 2001 roku 97,7% mieszkańców jako język ojczysty wskazało polski, natomiast 2,3% mieszkańców – ukraiński.

Maria Basza
Aleksander Kuśnierz
Tekst ukazał się w nr 18 (334), 30 września – 14 października 2019

Fot. Maria Basza
{gallery}gallery/2019/strzelczyska_festyn{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X