Lwów. Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej Fot. Aleksander Kuśnierz

Lwów. Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Lwów dołączył do Narodowego Czytania 2023. Konsulat Generalny RP we Lwowie zorganizował spotkanie w Centrum Artystycznym Dzyga i można je było obejrzeć w trybie on-line. Konsul generalny Eliza Dzwonkiewicz, szef lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Maksym Kozycki czytali fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Polscy i ukraińscy aktorzy czytali w dwóch językach – polskim i ukraińskim.

Szef ODA docenił wybór tekstu nawiązujący, choć i w tle, do historii walki z agresorem, który dzisiaj jest ten sam, co w czasach Powstania Styczniowego.

– Jestem zaszczycony, że byłem zaproszony do udziału w Narodowym Czytaniu. W świecie niewiele narodów rzuciło wyzwanie przeciwko rosyjskiemu imperializmowi. Jestem wdzięczny narodowi polskiemu za zachowanie swojej narodowej tożsamości. Za zachowanie wartości narodowych i chrześcijańskich i za dzisiejszą dla nas pomoc w obronie naszych wartości. Niezmiernie wam dziękuję za pomoc Ukrainie – zaznaczył Maksym Kozycki.

Fot. Aleksander Kuśnierz

Tegoroczne czytanie powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” w Ukrainie miało wyraźny wydźwięk solidarności z krajem obciążonym wojną.

–Mieszkamy dziś w Ukrainie. Jesteśmy w trakcie wojny. Agresor, można powiedzieć, jest ten sam. Wówczas carska Rosja, dzisiaj Federacja Rosyjska. Wciąż ten sam kraj, który uważa, że może decydować o losach innych narodów. Ale te narody są silne, one wytrwają, a bardzo często literatura dodaje siły, żeby walczyć i żeby myśl o wolności nigdy nas nie opuszczała – powiedziała Eliza Dzwonkiewicz, konsul generalny RP we Lwowie.

Integralność organizacji czytania prozy Elizy Orzeszkowej docenili aktorzy z Polski, zaproszeni na scenę Dzygi.

– Tutaj czytali lwowscy artyści narodowości polskiej i ukraińskiej. Tu się nic innego nie odczuwało poza duchem jedności. To było wyjątkowe czytanie – dzielił się swoimi wrażeniami Arkadiusz Janiczek, aktor Teatru Narodowego w Warszawie.

Dla ukraińskich aktorów, biorących udział w Narodowym Czytaniu była to szansa, by zapoznać się bliżej z autorami polskimi. Zainspirować się duchem epoki. Aktor lwowskiego Teatru Kurbasa i Teatru Łesi Ukrainki Mykoła Bereza podkreślił:

– Powieść ma moc zanurzać w tamte czasy. Czułem duch tej epoki przez układ zdań, wykorzystanie słów i metafor, jakimi autorka ozdobiła ten tekst. Jestem pod dużym wrażeniem. Myślę, że wkrótce wezmę tę książkę z półki i przeczytam.

Prawdziwą rodzynką Narodowego Czytania we Lwowie była artystyczna interpretacja fragmentu powieści w wykonaniu Mirosławy Sołuk, aktorki Teatru im. Marii Zańkowieckiej.

– Takie czytanie polskiej klasyki oraz urok Lwowa zachwyca, mimo to, że w powietrzu czuje się atmosferę wojny – podzieliła się swoimi wrażeniami aktorka Teatru i Telewizji z Warszawy Karolina Kozioł. – Przed wyjazdem na Ukrainę oglądałam bardzo dużo filmików o Lwowie na YouTube. Czułam jakąś pozytywną energię i wiedziałam, że będzie bardzo pozytywnie, a było dużo lepiej niż myślałam. Wierzę w to, że jeszcze tu przyjadę, kiedy skończy się wojna i że Lwów będzie jeszcze piękniejszy– dodała.

Fot. Aleksander Kuśnierz

Narodowe Czytanie 2023 było zorganizowane również w polskich szkołach Lwowa.

Integracyjny wymiar Czytania we lwowskiej odsłonie udało się podkreślić szkołom z polskim językiem nauczania. Młodzież polska ze szkoły średniej nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie czytała „Nad Niemnem” we Lwowskiej Obwodowej Bibliotece dla Dzieci. Uczniowie „Magdusi” – liceum nr 10 we Lwowie, udali się do parku im. Iwana Franki, dawniej Parku Kościuszki. Starsi uczniowie czytali młodszym kolegom. Przy dzieciach zatrzymywali się przechodnie i z zainteresowaniem przyglądali się wydarzeniu.

– Akcja Narodowego Czytania jest bardzo ważna, szczególnie za granicą, gdyż popularyzuje klasyczną literaturę polską na terenach, gdzie dziś mieszka bardzo wielu Polaków. Jest to bardzo ważne szczególnie dla dzieci, ponieważ dzieci nawet przez samo słuchanie mogą się tą literaturą zainteresować i już na przyszłość będzie im łatwiej sięgać po tego typu pozycje. Dziękuję. – mówi organizator w liceum nr 10 polonista Jakub Fołta.

Para prezydencka – Andrzej Duda wraz z małżonką, zaprosili wszystkich chętnych na Narodowe Czytanie 2023. Była to 12.edycja Narodowego Czytania, która odbyła się w ponad sześciu tysiącach miejsc w Polsce i na świecie. To coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. W tym roku powieść Elizy Orzeszkowej została wybrana z uwagi na tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w tym roku.

Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach wspólnie czytano: dzieła Aleksandra Fredry (2013), Trylogię Henryka Sienkiewicza (2014), „Lalkę” Bolesława Prusa (2015), „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza (2016), „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (2017), „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego (2018), nowele polskie m.in. Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa czy Brunona Schulza (2019), „Balladynę” Juliusza Słowackiego (2020), „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej (2021), „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza (2022).

Andrzej Końko

Andrzej Końko. Lubię dziennikarstwo bo z jednej strony informuje, a także potrafi inspirować. Od 20 lat pracuję dla mediów ukraińskich i polskich.

X