Prawdziwy gest jedności z archiwum TKP „Pokucie”

Prawdziwy gest jedności

Stres, strach, niepewność w oczekiwaniu – tak teraz wygląda każdy dzień milionów Ukraińców. Syreny, alarmy to dla nich już powszedniość. Aby chociaż na kilka dni oderwać się od tej rzeczywistości Fundacja Grupy PKP wraz z wiceministrem Aktywów Państwowych Maciejem Małeckim postanowili zaprosić na wakacje seniorów, którzy mieszkają na terenie Ukrainy i nigdy nie zapomnieli o swoich korzeniach, kultywując polskość, zaś wizyta do Polski pozostawała marzeniem lub wydarzeniem wyjątkowym.

50 seniorów z Kołomyi i Stryja przyjechało na 5 dni do Warszawy na odpoczynek i spotkanie ze swoimi sponsorami i opiekunami na czas pobytu w Ojczyznie.

z archiwum TKP „Pokucie”

Historia tej wycieczki zaczęła się tej zimy. Przebywając wowczas w Kołomyi Maciej Małecki odwiedził polską sobotnią szkołę im. Stanisława Vincenza i Towarzystwo Kultury Polskiej „Pokucie” i razem ze swoimi darczyńcami był wzruszony patriotyzmem dzieci, ich pelęgnacją polskich tradycji. Podczas przyjacielskich rozmów, jak wspominał, wzruszyły go słowa jednej z pań w wieku w którym, jak sama oceniła, nie zobaczy już Polski, Jasnej Góry… A tak tęskni za Ojczyzną. Wtedy powiedział krótko: – Spróbuję zorganizować taki wyjazd.

I tak się stało. Inicjatywa spodobała się prezesowi zarządu Fundacji Grupy PKP Katarzynie Kucharek, która załączyła do jej realizacji różne spółki, m.in. PKP, Sp. z o.o. Natura Tour. Należy dodać, że koszty opieki, transportu i zakwaterowania wraz z wyżywieniem na czas pobytu w Polsce poniósł organizator tego wyjątkowego wydarzenia – Fundacja Grupy PKP. Ta właśnie fundacja wysłała list-zaproszenie do prezesa TKP „Pokucie” Stanisławy Kołusenko-Patkowskiej dla 25 osób.

z archiwum TKP „Pokucie”

Pod koniec czerwca i na początku lipca grupa seniorów z Kołomyi, do której dołączyli koledzy ze Stryja, spotkała się w Warszawie z gospodarzami. Wszystko zostało świetnie zorganizowane, żeby ten pobyt był udany, owocny, pełen wrażeń.

Spotkanie z Polską zaczęło się na Stadionie Narodowym im. K. Górskiego – wybitnego piłkarza i selekcjonera kadry, spacerami po Starówce, zapoznaniem się z zabytkami kultury. Potem zwiedzanie i odpoczynek miały miejsce w pięknej okolicy Polski z  uroczymi krajobrazami – w Spale.

z archiwum TKP „Pokucie”

Ze Spały odbywały się wycieczki  do Grot Nagórzyckich, skansenu Rzeki Pilicy – pierwszego muzeum na wolnym powietrzu w Polsce, Ekosystemu zrekultywowanych terenów pokopalnianych „Biała Góra”, betonowych schronów drugiej wojny światowej w Konewce, Tomaszowa Mazowieckiego. Na całe życie pozostaną w pamięci odwiedziny Jasnej Góry.

Podsumowując wycieczkę do Polski w wywiadzie dla TVP Łódź Stanisława Kołusenko-Patkowska podkreśliła:

– Serdecznie dziękujemy za wszystko, za ten wspaniały gest zorganizowania wycieczek, za wasze szlachetne polskie serca, za waszą bezinteresowną pomoc Polakom, którzy pozostali na Kresach i strzegą dziś swojej polskości.

Te słowa padły w imieniu obu grup. Wdzięczni Kresowianie wracali do domu w optymistycznym nastroju z dobrymi wspomnieniami, a po powrocie dzielili się nimi z rodziną i znajomymi. Polska jest u nich zawsze na pierwszym miejscu.

Roman Worona
członek TKP „Pokucie”

Tekst ukazał się w nr 16 (428), 31 sierpnia – 14 września 2023

X