Beatyfikacja Rodziny Ulmów Fot. Grzegorz Jakubowski/ KPRP

Beatyfikacja Rodziny Ulmów

W Markowej na Podkarpaciu odbyła się msza beatyfikacyjna Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Nabożeństwu przewodniczył wysłannik Papieża, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. W Eucharystii uczestniczyli prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą i przedstawiciele władz państwowych.

Prezydent RP Andrzej Duda wyraził wdzięczność Papieżowi Franiczkowi za włączenie polskiej Rodziny Ulmów w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego.

Fot. Grzegorz Jakubowski/ KPRP

– Chcę podziękować w imieniu państwa, bo ta dzisiejsza uroczystość ma głęboki wymiar duchowy związany z naszymi przekonaniami religijnymi, naszą wiarą, naszymi zobowiązaniami z tej wiary wynikającymi, ale ma także ogromnie ważny wymiar państwowy z punktu widzenia podkreślenia w sposób dobitny, instytucjonalny prawdy historycznej o czasach niemieckiej, hitlerowskiej okupacji polskich ziem w czasie II wojny światowej, o ówczesnym zbrodniczym niemieckim prawodawstwie na tej ziemi, które to prawodawstwo było podstawową przyczyną tej tragedii i tej straszliwej zbrodni, jaka została popełniania na polskiej rodzinie – podkreślił.

Jak mówił prezydent, „można zadać pytanie, jak to się stało, że za pomoc Żydom zginęła cała polska rodzina?” – Niemcy chcieli unicestwić cały naród żydowski. Stworzyli tu swój niemiecki nazistowski przemysł zagłady, stworzyli zbrodnicze prawodawstwo. Kara śmierci miała zasiać grozę – podkreślił.

Fot. Grzegorz Jakubowski/ KPRP

W tym niezwykłym akcie beatyfikacji całej rodziny następuje potwierdzenie wyjątkowości i świętości rodziny jako jednostki a zarazem komórki społecznej, która jest razem, stanowi jedno; która współdecyduje o swoim losie i o tym, jaka jest – podkreślił Andrzej Duda.

To pierwsza w historii beatyfikacja rodziny. Wspomnienie liturgiczne Rodziny Ulmów będzie, decyzją Papieża, obchodzone co roku 7 lipca.

źródło: prezydent.pl

X