Lutosławski we Lwowie

Lutosławski we Lwowie

W tym roku minęła setna rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku Witolda Lutosławskiego. 2013 rok decyzją Sejmu RP został uchwalony rokiem Lutosławskiego. Z tej okazji 22 marca br. w Filharmonii Lwowskiej został zaprezentowany projekt „Lutosławski na Ukrainie” przygotowany przez fundację „Pro Musica Viva” oraz Polski Instytut w Kijowie.

W pierwszej części orkiestra symfoniczna Filharmonii Lwowskiej pod batutą Romana Rewakowicza wykonała „Małą suitę”. Skomponowana przez Lutosławskiego na zamówienie kameralnej orkiestry radiowej „Mała suita” składa się z czterech części: Fujarki, Hurra polki, Piosenki, Tańca. Utwór uchodzi za najczęściej wykonywaną kompozycję Witolda Lutosławskiego.

Dyrygent Roman Rewakowicz współpracuje z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi na Ukrainie, a także jest prezesem Fundacji „Pro Musica Viva”, promującej i wspierającej różne muzyczne przedsięwzięcia.

Młody pianista Maciej Grzybowski zagrał Koncert Fortepianowy Lutosławskiego. Po raz pierwszy Koncert był wykonany, kiedy kompozytor miał 75 lat. Pianista Maciej Grzybowski zdobył m. in. nagrodę główną i nagrodę specjalną w Konkursie Muzyki XX Wieku dla Młodych Wykonawców zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Po antrakcie usłyszeliśmy „Księgę dla orkiestry” oraz „Chantefleurs et Chantefables” („Śpiewokwiaty i śpiewobajki”) w wykonaniu absolwentki Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina Joanny Freszel. Muzyczni krytycy uważają, że jest to najbardziej osobisty utwór Lutosławskiego. Dziewięć krótkich pieśni na sopran z orkiestrą skomponował do tekstów Roberta Desnosa.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X