Lekcja edukacyjna dla młodzieży „Być jak Kazimierz Górski”. Sławomir Majcher i Jan Sabadasz. Fot. Muzeum Sportu i Turystyki

Lekcja edukacyjna dla młodzieży „Być jak Kazimierz Górski”.

Uczniowie z dwóch polskich szkół we Lwowie w dniu 18 marca wzięli udział w internetowej lekcji edukacyjnej pn. „Być jak Kazimierz Górski”. Nadawane z Centrum Olimpijskiego w Warszawie zajęcia są elementem programu edukacyjnego, który został opracowany przez organizatorów wydarzenia – Fundację Dziedzictwo Kresowe oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. W zajęciach w formule online uczestniczyła młodzież w wieku od 13 do 15 lat ze szkoły nr 24 im. Marii Konopnickiej oraz nr 10 św. Marii Magdaleny. Był to jeden z elementów towarzyszących otwartej 2 marca w Muzeum Sportu i Turystyki wystawy „Łączy nas Kazimierz Górski”.

Fundacja Dziedzictwo Kresowe od prawie 10 lat realizuje program wspierania nauczania języka polskiego za granicą. Wyposaża co roku dwie szkoły we Lwowie, a także w Mościskach i w Strzelczyskach w komplety podręczników w języku polskim do klas początkowych, a także do lekcji literatury i historii polskiej. – Dziś mamy wyjątkową okazję, aby rozszerzyć naszą ofertę edukacyjną o elementy historii polskiego sportu i zrealizować ten unikatowy program edukacyjny z najlepszym w Polsce ośrodkiem edukacji sportowej, jakim jest warszawskie Muzeum Sportu i Turystyki – mówi Jan Sabadasz, prezes Fundacji.

Podczas uroczystości inaugurującej rozpoczęcie programu edukacyjnego Jan Sabadasz przekazał do muzealnych zbiorów znaczki wydane z okazji 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego przez Pocztę Ukraińską. Z lewej strony znaczka widnieje pionowy napis Kazimierz Klaudiusz Górski, a obok niego w centralnym miejscu podobizna słynnego trenera.

Sławomir Majcher i Jan Sabadasz. Fot. Muzeum Sportu i Turystyki

Cykl zajęć rozpoczął dyrektor Muzeum Sławomir Majcher, który zaznaczył, że Kazimierz Górski był postacią, łączącą Polskę i Kresy. – Witamy młodzież ze Lwowa, miasta, w którym urodził się człowiek, który doprowadził reprezentację Polski na sportowe wyżyny – dodał.

W zajęciach udział wzięło prawie 100 uczestników. Uczniowie wysłuchali internetowej lekcji o Kazimierzu Górskim, ilustrowanej zdjęciami z życia słynnego trenera. W trakcie zajęć przypomniano sukcesy „Złotej Jedenastki”, młodzież odbyła wirtualną wędrówkę w miejsca, w których słynny trener rozpoczynał swoją przygodę z piłką nożną, a także na stadion Wembley. Uczniowie dowiedzieli się również jak ważną rolę pełnił lwowski sport w historii Polski, mieli okazję też poznać tradycje lwowskiego Sokoła. Na zakończenie uczestnicy zadawali pytania i z zainteresowaniem dowiadywali, w jakiej części Lwowa urodził się trener, w jakim klubie rozpoczął życiową przygodę z piłką nożną, jak polscy kibice pamiętają jednego z najsłynniejszych zawodników Kazimierza Deynę, o karierę zawodniczą i trenerską Kazimierza Górskiego i nierozerwalnie związaną z nimi listę sukcesów polskiej reprezentacji.

Muzeum Sportu i Turystyki przekazało lwowskim szkołom książki: „Gwiazdy Sportu w Niepodległej – Wybitni Sportowcy II Rzeczpospolitej”, „Dyplomy Sportowe Drugiej Rzeczpospolitej”, „Mecze polskich spraw – Jak Cieślik ograł Chruszczowa, Lubański uciszył Anglię, a Nawałka zatrzymał Niemców” autorstwa Stefana Szczepłka, książkę Mirosława Wlekłego „Górski. Wygramy my albo oni” oraz przekazane przez stołeczne Muzeum Niepodległości egzemplarze „Rocznika Kresowego”.

Podczas internetowej lekcji edukacyjnej. Fot. Muzeum Sportu i Turystyki

Wspólna inicjatywna Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Fundacji Dziedzictwo Kresowe została doceniona przez dyrekcję obu lwowskich szkół oraz kierownictwo lwowskiej Pogoni. Wyjątkowość wydarzenia potwierdziło także duże zainteresowanie medialne. Materiał o programie edukacyjnym został opublikowany przez Polską Agencję Prasową i szereg portali o tematyce sportowej, a także ukazany na antenie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Program edukacyjny jest elementem towarzyszącym wystawie „Łączy nas Kazimierz Górski” zorganizowanej przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie z okazji setnej rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego. Na wystawie klimat tamtych lat oddaje odtworzony gabinet Górskiego oraz szatnia, w której jego zawodnicy przygotowywali się do najważniejszych spotkań. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 10 września 2021 r .

Partnerem wystawy są Fundacja Dziedzictwo Kresowe oraz Fundacja Kazimierza Górskiego.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X