Legia Warszawa ze wsi Maniewicze

Legia Warszawa ze wsi Maniewicze

Trudno będzie znaleźć kibica, który nie znałby klubu piłkarskiego Legia Warszawa. Ale nie wszyscy wiedzą, że jego historia zaczęła się prawie 100 lat temu, podczas pierwszej wojny światowej na terenie wsi Maniewicze na Wołyniu. O szczegółach powstania Legii opowiada Kurierowi Galicyjskiemu Piotr Chomycz, dyrektor Muzeum Krajoznawczego w Maniewiczach.

– Wiosną 1916 r. na Polesie Wołyńskie zjeżdżali się polscy legioniści – opowiada Piotr Chomycz. – Założyli obozy na odcinku frontu, który ciągnął się od starego cmentarza we wsi Kostiuchnówka aż do wsi Optowa pod Maniewiczami. Jeden z oficerów, Stanisław Mielech zaproponował założenie żołnierskiej drużyny piłkarskiej. Przed powołaniem pierwszego składu kontaktował się z sąsiednimi pułkami, które wówczas stacjonowały koło wsi Optowa. Pomysł zorganizowania drużyny piłkarskiej od razu przyjął się wśród żołnierzy. Niedaleko koszar w Maniewiczach zaczęli tworzyć pole do gry w piłkę nożną: wyrównali teren i zbudowali bramki z brzozowych pni. Dla drużyny uszyto stroje piłkarskie. Pierwsze zebranie żołnierzy-legionistów odbyło się wiosną 1916 r., a pierwszy mecz został rozegrany w Optowej. Ciekawe, że niektóre mecze obserwował z trybuny sam Józef Piłsudski. Jestem przekonany, że historia klubu zaczyna się właśnie w 1916 r., zresztą mówią o tym też polskie źródła, – twierdzi dyrektor muzeum.

 – W kwietniu 1916 roku w budynku Sztabu Komendy Legionów odbyło się zebranie założycielskie. Na wniosek Stanisława Mielecha nadano drużynie nazwę „Drużyna Legjonowa LEGIA”. Ustalono herb i podstawowe kolory klubu – czarny i biały (białe litery na czarnym tle). Pierwszym prezydentem drużyny został chorąży Władysław Groele, a kapitanem Jan Bednarski. Początkowo ustalono nazwę „Drużyna Legjonowa”, niektóre źródła podają też nazwy „Zespół Sportowy” „Legia Maniewicze”. Według organizacji i zarządu nowopowstała drużyna różniła się od innych żołnierskich drużyn sportowych.

Komendant Piłsudski z grupą oficerów podczas meczu w Optowej (Fot. Krajoznawcze Muzeum w Maniewiczach)

Piotr Chomycz opowiedział, że na skutek ofensywy Brusiłowa i walk o Kostiuchnówkę 4–6 lipca 1916 r., polskie wojsko musiało się wycofać. Legiony, a wraz z nimi drużyna piłkarska, opuściły Polesie Wołyńskie i przemieściły się do Warszawy. 29 kwietnia 1917 r. żołnierze-legioniści zremisowali tu z wynikiem 1:1. W stolicy przez cały 1917 r. wojskowa drużyna piłkarska rozgrywała mecze w klubami lokalnymi. Źródła podają, iż wówczas określano ją mianem „Legia”.

– W 1918 r. sztab polskich legionistów znów wysłano na Wschód, – kontynuuje opowieść Piotr Chomycz. – Działalność drużyny piłkarskiej została tymczasowo zawieszona. Wkrótce jednak drużyna znów okazuje się w Warszawie i tym razem tu pozostaje.

Klub Piłkarski „Legia Warszawa”, który powstał w krajobrazie poleskich lasów i pierwsze mecze rozegrał w Maniewiczach, jest ośmiokrotnym Mistrzem Polski, pięciokrotnym właścicielem Pucharu Polski, czterokrotnym zwycięzcą Superpucharu Polski, półfinalistą Pucharu Mistrzów UEFA (1969/1970) i półfinalistą Pucharu pucharów UEFA (1990/1991). Mamy czym się szczycić.

Agnieszka Ratna
Tekst ukazał się w nr 7 (179) 16-25 kwietnia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X