„Lato z radiem” we Lwowie

Lwów – miejsce magiczne, przyciągające jak magnes artystów, polityków, businessmanów i zwykłych zjadaczy chleba połączonych ze sobą niepowtarzalną atmosferą tego miasta.

Miasta, miejsca którego w kulturze polskiej nie sposób przecenić. Miasta mozaiki. „Kto nie był wy Lwowi – ten nigdzi nie był”. Tym razem zawitało do nas „Lato z radiem”. Koncert odbył się w niedzielę 22 lipca. W koncercie wzięli udział ze strony polskiej: Jan Pietrzak, Zbigniew Wodecki, zespoły „Perfekt” i „Łzy”, natomiast ze strony ukraińskiej: zespół „Tercja pikardyjska”, a także Rusłana Łyżyczko.

Z zespołem Polskiego Radia przyjechał do Lwowa sam prezes Krzysztof Czabański
Krzysztof Czabański, który zabrał głos przed spotkaniem z Janem Pietrzakiem, powiedział: „Czuję się zaszczycony, że mogę Państwa powitać. Polskie Radio z trasą koncertową „Lata z Radiem” po raz pierwszy w swojej historii wyjechało za granicę. Dla nas Lwów – to jest miejsce magiczne, jestem szczęśliwy, że mogliśmy tu przyjechać. Kiedyś była stąd nadawana „Lwowska Fala”. Polskie Radio jakby z powrotem wraca do Lwowa”.

Spotkanie publiczności lwowskiej z wykonawcami polskimi rozpoczęło się w klubie „Picasso”, który mieści się przy ul. Zielonej 88. Na wstępie swego występu Jan Pietrzak powiedział: „Czterdzieści siedem lat bawię się w kabaret. Cała moja działalność artystyczna zmierzała do jednego, bardzo ważnego momentu – do tego, żeby wystąpić we Lwowie”. Artysta zaznaczył, iż wiedzę o Lwowie zawdzięcza żonie generała Andersa Renacie Bogdańskiej, lwowskiej artystce przedwojennej, później artystce Teatru Hemara w Londynie. – Nasłuchałem się mnóstwo i z wielką, wielką tremą przyjechałem do Państwa – dodał.

– Rozpoczynałem zabawę w kabaret na przełomie lat 50-60. Co to były za lata? Może taka anegdotka ten czas zilustruje: Pod celą trzech mężczyzn rozmawia. „Ty, za co siedzisz?” „Ja popierałem Gomułkę, a ty, za co?” „Ja zwalczałem Gomułkę”. „A ty, za co?” „A ja Gomułka” – rozpoczął swój występ Jan Pietrzak. Z właściwym sobie, nieprzeciętnym poczuciem humoru opowiadał mnóstwo dowcipów. – W najbardziej dramatycznych, tragicznych sytuacjach potrafiliśmy się śmiać. To jest jedna z naszych dróg do niepodległości – podkreślił.

Jan Pietrzak, akompaniując sobie na gitarze, zaśpiewał dla publiczności lwowskiej swoje piosenki. Widownia wspólnie z artystą ze wzruszeniem i na stojąco śpiewała piosenkę „Żeby Polska była Polską”.

Jan Pietrzak (urodzony 26 kwietnia 1937 r. w Warszawie) – polski satyryk, aktor, autor i wykonawca licznych piosenek. Twórca kabaretu „Hybrydy” oraz kabaretu „Pod Egidą”. Pietrzak prowadził także nowy, niestosowany wcześniej styl kabaretowej narracji. Szczególną popularność Jana Pietrzaka oraz kabaretu „Pod Egidą” można było zaobserwować zaraz po Sierpniu’80, kiedy to piosenka „Żeby Polska była Polską” stała się spontanicznie obranym hymnem „Solidarności”. Jan Pietrzak pisze do tygodnika „Solidarność” i „Dziennika Polskiego” (wcześniej także do „Gazety Polskiej”). Ubiegał się w wyborach w 1995 roku o urząd Prezydenta RP, ostatecznie uzyskał 201.033 głosów – 1,12% poparcia, co dało mu 10. miejsce.

Koncert w plenerze
Katarzyna Nazarewicz powitała uczestników imprezy w języku ukraińskim: „Witam mieszkańców cudownego, zabytkowego, najpiękniejszego miasta na Ukrainie!”. Następnie powiedziała: „Ja wiem, że Wy trochę rozumiecie, będę mówiła po polsku. Czy ktoś z Państwa słuchał Lata z Radiem? Słyszał o Polskim Radiu? Dobrze! Widzę ręce. Brawo! Fanfary! Dzisiaj prawie wszystko, co usłyszycie – będą to znane przeboje Polskiego Radia. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że po raz pierwszy Polskie Radio przekroczyło granice naszego kraju. Nie wyobrażaliśmy sobie inaczej, niż tylko to, żeby koncert Lata z Radiem odbył się w innym mieście, niż we Lwowie. Musieliśmy tutaj do Was przyjechać. Będziemy mówili trochę po polsku, trochę po ukraińsku, ale będziemy mówili przede wszystkim – językiem muzyki. Muzyka nas połączy i będzie próbą generalną przed tym, co nas połączy w 2012 roku – połączy nas Euro-2012”. Wspólnie z Katarzyną Nazarewicz koncert prowadził Andrij Babkin z Ukrainy.

Jako pierwszy zaśpiewał i zagrał na trąbce, a także na skrzypcach Zbigniew Wodecki. To polski piosenkarz, muzyk instrumentalista (skrzypce, trąbka), kompozytor i prezenter telewizyjny. Swą przygodę z muzyką rozpoczął już w wieku 5 lat. Z wyróżnieniem ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Krakowie, w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Pierwotnie, od końca lat 60. XX wieku, był związany z kabaretami „Piwnica pod Baranami” i „Anawa”, a także z orkiestrą symfoniczną Polskiego Radia i Krakowską Orkiestrą Kameralną. W latach 1968-1973 akompaniował Ewie Demarczyk. W 1972 r. zadebiutował jako piosenkarz na festiwalu w Opolu. Odniósł sukcesy na wielu festiwalach (Rostock, Praga, Słoneczny Brzeg, Sopot). Znany m.in. z wykonania piosenki o pszczółce Mai oraz z innych utworów (m.in. „Zacznij od Bacha”, „Chałupy welcome to”, „Izolda”). Od 2001 roku był prowadzącym programów „Droga do Gwiazd” oraz „Twoja droga do gwiazd”, emitowanych na antenie TVN i TVN Siedem. W 2007 roku poprowadził w TVN razem z Magdą Mołek koncert „Zakochajmy się jeszcze raz”. Jest jednym z jurorów w polskiej edycji programu „Taniec z gwiazdami”.

Fot. Maria Basza
{gallery}gallery/2007/basza_lato{/gallery}

Wystąpił zespół „Tercja pikardyjska” ze Lwowa, który śpiewa a capella. Zespół, liczący siedmiu wokalistów, wykonuje piosenki zarówno w języku ukraińskim, jak i w języku polskim. Jest znany także w Polsce, był na festiwalu polskiej piosenki w Opolu.

Do Lwowa przyjechał także zespół „Łzy”. Jest to polski zespół muzyczny grający pop-rock, założony w 1996 w Pszowie. Do największych przebojów tego zespołu należą „Agnieszka”, „Oczy szeroko zamknięte”, „Gdybyś był” oraz „Narcyz”. Pierwsza płyta ukazała się w 1998 i nosiła tytuł „Słońce”. Zespół zagrał już ponad 250 koncertów. Ma na swoim koncie dwie platynowe płyty, a także dwie złote.

Rusłana Łyżyczko z Ukrainy zaprezentowała utwory ze swej nowej płyty „Wild energy”. Śpiewaczka na zakończenie swego występu powiedziała, że to był jeden z najlepszych koncertów, w którym uczestniczyła. Rusłana życzyła uczestnikom koncertom dużo miłości.

Nie zabrakło na trasie koncertowej „Lata z radiem” zespołu „Perfect”. Został założony w roku 1977 przez perkusistę Wojciecha Morawskiego, basistę Zdzisława Zawadzkiego i gitarzystę Zbigniewa Hołdysa. Na początku swej działalności zespół towarzyszył znanym gwiazdom, m.in. Annie Jantar i Halinie Frąckowiak oraz występował w klubach polonijnych w USA. Używał wtedy nazwy „Perfect Super Show And Disco Band”. W Sylwestra 1980 r. zadebiutował w warszawskim studenckim klubie Stodoła z całkowicie nowym repertuarem i w sformowanym przez Hołdysa nowym składzie. Pierwszą płytą zespołu Perfect w XXI wieku w Polsce był koncertowy album „Live 2001”. Przed świętami Bożego Narodzenia w 2002 roku fani dostali w kartonowej okładce wspaniały prezent. Wydawcą płyty było Polskie Radio, a Perfectowi towarzyszyła Orkiestra Polskiego Radia pod kierownictwem Wiesława Pieregorólki.

Po raz pierwszy w historii „Lato z Radiem” wyjechało poza granice Polski. Hasło 36. edycji „Lata z radiem” to „Magiczni ludzie z magicznych miejsc”. Takim magicznym miejscem, zdaniem wielu osób, jest także Lwów. Lwowianie z prawdziwą satysfakcją spotkali się z Polskim Radiem, z polskimi artystami, z polską piosenką. Oby Lwów jak najczęściej stawał się trasą koncertową „Lata z Radiem”. Zapraszamy i czekamy w przyszłym roku.

Przygotowała Maria Basza
W opracowaniu zostały wykorzystane materiały z Wikipedii
Tekst ukazał się w nr 1 (43) 15 sierpnia 2007

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X