Lato z Polską w Krakowie dla dzieci z Żytomierszczyzny

W dniach 15–28 lipca na zaproszenie Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” grupa dzieci polskiego pochodzenia, z Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie na czele z prezesem Wiktorią Laskowską-Szczur, wzięła udział w kolejnej edycji edukacyjno-krajoznawczej „Lato z Polską w Krakowie”.

Organizację pobytu dofinansowało Województwo Małopolskie i MEN.

W czasie dwutygodniowego pobytu dzieci z Żytomierza młodzież miała okazję poznać kulturę i tradycje Małopolski. Codziennie odbywały się wycieczki po Krakowie i okolicach. Dzieci zwiedziły Kopalnię Soli w Wieliczce, Kalwarię Zebrzydowską i Wadowice. W Krakowie uczestnicy akcji obejrzeli Zamek Wawelski, kościół Mariacki, kościół na Skałce, kościół Bożego Ciała, dzielnicę Kazimierz. Miały też okazję zwiedzić Muzeum Etnograficzne, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Armii Krajowej i Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Poznały historię najstarszej w Polsce uczelni – Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zobaczyły Collegium Novum, Collegium Maius oraz miały możliwość poznać szlak Jana Pawła II i zwiedzić sanktuarium w Łagiewnikach.

Na podsumowanie wiedzy zdobytej podczas wycieczek odbył się quiz wiedzy o Krakowie i okolicach.

Codziennie odbywały się zajęcia sportowe i językowe w grupach. Organizatorzy akcji zorganizowali Dzień Sportu – współzawodnictwo sportowe w różnych dyscyplinach i konkurencjach. Rozwijaniu talentów służyły też konkursy plastyczne i muzyczne.

24 lipca grupa dzieci z Żytomierszczyzny reprezentowała swoje talenty artystyczne podczas uroczystego spotkania z przedstawicielami Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Oto niektóre wypowiedzi uczestników:

Anastazja:
„Kraków – stare miasto, jego historia jest ekscytująca, ale najbardziej spodobał mi się Rynek Główny. Cudowny jest Kościół Mariacki, który przyciąga tysiące turystów”.

Wiktoria:
„Byliśmy w jednym z najsłynniejszych zabytków Europy. Najbardziej mi się spodobał Zamek Królewski nad Wisłą. Odbywała się tu koronacja królów polskich. Tu też pochowano wielkich polskich bohaterów”.

Aleksander:
„Bardzo spodobała mi się wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce, znajduje się tam niesamowity kościół podziemny, gdzie można się modlić. Jest też ciekawe słone jezioro i wszystkie ściany są słone”.

Ilia:
„Jestem bardzo zadowolony, że byłem uczestnikiem akcji „Lato z Polską w Krakowie”. Najbardziej spodobało mi się uczestnictwo w zawodach sportowych. W trakcie pobytu była możliwość sprawdzenia się z innymi uczestnikami z wielu miejscowości i różnych krajów. Ponieważ zajmuję się tenisem, zdobyłem 1 miejsce. Poza tym poznałem wiele nowych osób i te przyjaźnie trwają do dzisiaj”.

Darina:
„Najbardziej mi si spodobała wycieczka do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. Kiedy słuchałam o życiu papieża Jana Pawła II, byłam dumna, że ten człowiek pochodził z Polski, a kiedy w muzeum słuchałam ostatnie bicie jego serca, łzy poleciały mi z oczu. Przywiozłam z Kalwarii dużo pamiątek”.

Wika:
„Przeżyłam dużo radości, szczególnie kiedy wygrałam w konkurencjach sportowych”.

Składamy na ręce pana Marszałka Województwa Małopolskiego i Wszystkich Pracowników Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” serdeczne podziękowania za możliwość przeżycia tych niezapomnianych chwil, które zasiały w sercach dziecięcych dużo radości i prawdziwej przyjaźni, a edukacyjno-krajoznawczy program wypoczynku wzbogacił wiedzę o kulturze i tradycjach województwa Małopolskiego.

Wiktoria Wachowska
Tekst ukazał się w nr 19 (239) 16-29 października 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X