Śladami Polaków do Turcji przez Ukrainę

Śladami Polaków do Turcji przez Ukrainę

Przez Przykarpacie przebiegała trasa przejazdu 50 motocyklistów w ramach podróży „Śladami Polaków”. Jechali przez Ukrainę do Turcji, do polskiej wsi Adampol (Polonezköy – po turecku), obchodzącej w tym roku swoje 170-lecie. Wyprawę poświecili pamięci Rodaków, którzy założyli tę wieś.

Trasa rajdu przebiegała przez Przykarpacie, gdzie motocykliści odwiedzili Dolinę i Kołomyję. Później ruszyli na Czerniowce, aby stamtąd jechać do Mołdawii i Turcji.

W Kołomyi zostali ciepło przyjęci przez członków polskiego towarzystwa aromatycznym chlebem i obdarowani symbolem miasta – pisanką. Odwiedzili cmentarz, gdzie modlili się za rodaków, którzy zginęli na terenach Przykarpacia w latach 1918-1919. Przed muzeum uczniowie polskiej szkoły zorganizowali koncert, na którym wykonali polskie i ukraińskie piosenki. Rozczuliło to motocyklistów i z ochotą pozowali z nimi do fotografii. Dzieciaki uważnie oglądały drogie, potężne pojazdy. Motocykliści opowiedzieli o swoich wrażeniach z Ukrainy. Stwierdzili, że najbardziej podoba im się tu przyroda i kobiety.

Sabina Różycka
Tekst ukazał się w nr 10 (158) 29 maja – 14 czerwca 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X