Kurier nagrodzony!

Po raz czwarty wręczono Nagrodę im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii.

Laureatami tegorocznej edycji są dziennikarze z Austrii, Wielkiej Brytanii, Polski, zaś nagrodę w kategorii „redakcja” otrzymał „Kurier Galicyjski”. Statuetki wręczono 21 czerwca w Muzeum Emigracji w Gdyni.

„Intencją inicjatorów Nagrody im. Macieja Płażyńskiego jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań Patrona nagrody – działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat.

Sprawy Polonii i Polaków za granicą były jednymi z najważniejszych, którymi Maciej Płażyński zajmował się w działalności publicznej. Traktował to jako obowiązek wobec rodaków pozostających poza krajem, ale w budowaniu więzi Polski z Polonią i Polonii z Polską widział także ogromną szansę dla kraju. Jego wizja polityki wobec Polonii była kompletna i przemyślana. Najwyższym szacunkiem darzył promowanie polskości i przywiązanie do tradycji przez tych, którzy – z różnych przyczyn – pozostali na obczyźnie” – czytamy na stronie nagrody.

Laureatów wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący, syn patrona nagrody), Andrzej Grzyb (senator RP, przedstawiciel Marszałka Senatu), Jarosław Gugała (telewizja „Polsat”), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita”), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury).

Nagroda honoruje dziennikarzy i media służące Polonii i Polakom zagranicą. „Nagradzamy m.in. aktywność dziennikarską, pokazywanie nowoczesnej, piękniejącej i zmieniającej się Polski. Równocześnie nagroda ma budować relacje między Polakami w kraju z rodakami, mieszkającymi na całym świecie, w czym szczególną rolę pełnią dziennikarze” – mówił podczas uroczystości Jakub Płażyński.

Nagroda jest przyznawana za pracę dziennikarską z roku poprzedniego w czterech kategoriach: dziennikarz medium polonijnego, dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne, dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii oraz redakcja medium polonijnego.

Nagrody w kategoriach dziennikarskich stanowią statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości dziesięciu tysięcy złotych, nagrodę w kategorii „redakcja medium polonijnego” stanowi statuetka.

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Clubu Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni, marszałka województwa pomorskiego oraz Fundacji Pomorskiej.

KG

{youtube}fqK9m6jRUAs{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X