Krzyż powrócił na fronton kościoła Marii Magdaleny we Lwowie

Krzyż powrócił na fronton kościoła Marii Magdaleny we Lwowie

2 maja, po pięćdziesięciu latach, na fronton niezwróconego jeszcze kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie powrócił krzyż, który został odpiłowany po zamknięciu świątyni przez Sowietów w 1962 roku.


W ramach renowacji zabytków architektury, Rada Miejska Lwowa podjęła decyzję o odnowieniu i umieszczeniu jednego z czterech krzyży na dachu tego kościoła. Dla lwowskich Polaków jest jeszcze jeden powód do radości, że wydarzenie to miało miejsce właśnie 2 maja – w Dniu Polonii i Polaków za Granicą.

Przed trzema laty krzyż znaleziono podczas prac remontowych na terenie Politechniki Lwowskiej. Konserwator zabytków we Lwowie Lilia Onyszczenko, która nadzorowała prace związane z renowacją krzyża nie miała wątpliwości, że powinien on powrócić na właściwe sobie miejsce i zrobiła wszystko, co było w jej gestii, aby sprawa ta zakończyła pomyślnie. Po zakończeniu liturgii, która w tym dniu, jak co dzień, została odprawiona o godz. 8, przed zamkniętym głównym wejściem do kościoła, ks. Włodzimierz Kuśnierz – proboszcz parafii Marii Magdaleny poświęcił odnowiony krzyż. Podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego wydarzenia.

– Coraz więcej ludzi zobaczy w tym gmachu nie tylko Salę Organową, lecz budowlę sakralną, kościół. Może dojdziemy do tego momentu, kiedy wszystko stanie na wyznaczonym przez Boga miejscu. Nie będzie to Sala Organowa, w której sprawowane są msze św., ale będzie to kościół, w którym odbywają się koncerty muzyki organowej. Taka jest kolej rzeczy – naturalna, prosta, zrozumiała dla każdego człowieka, który chce żyć w społeczeństwie demokratycznym i pluralistycznym, a nie totalitarnym – powiedział ks. proboszcz.

Fot. Maria BaszaRzymskokatolicki kościół p.w. św. Marii Magdaleny, ufundowany w 1600 r. przez Annę Pstrokońską (obecnie przy ul. Bandery 8 – przed wojną Leona Sapiehy) wzniesiono w XVII w. wg projektu Wojciecha Kielara i Jana Godnego. Świątynię rozbudowali wg projektu Macieja Urbanika pod koniec XVII w. dominikanie, którzy byli gospodarzami kościoła i klasztoru do chwili kasaty zakonów, przeprowadzonej przez rząd austriacki w ramach tzw. reformy józefińskiej. Budynek pełnił funkcje sakralne do 1945 r.

Po wydaleniu ze Lwowa duchowieństwa i wiernych był on przez pewien czas zamknięty. Otwarty ponownie w 1946 r. służył wiernym do października 1962 r. Kościół został zamknięty, całe wyposażenie wywiezione, resztę zdemolowano. Przez jakiś czas kościół służył politechnice jako sala taneczna, później jako „Budynek Muzyki Organowej i Kameralnej” i tak jest do dzisiaj. Odbywają się tu festiwale taneczne, śpiewają chóry cerkiewne, obchodząc swoje „lecia”, benefisy. Przeważnie wykonywane są utwory muzyki klasycznej, tyle że widzowie siedzą tyłem do ołtarza.

Kościół św. Marii Magdaleny we Lwowie, znajdujący się przy ul. Bandery 8, podlega Radzie Miasta Lwowa. Podczas jednej z wielu rozpraw sądowych przedstawicielka Rady Miejskiej ciągle podkreślała, że gmach Sali Organowej jest „pomieszczeniem niemieszkalnym”, unikając nawet słów: „kościół”, „świątynia” czy „budynek sakralny.

– Już nikt nie będzie nam mówił, że nie jest to kościół – mówili się parafinie po umieszczeniu krzyża na frontonie świątyni. – Nikt przecież nie buduje Sali Organowej z krzyżem na wieży.

Maria Basza, Konstanty Czawaga


Obejrzyj galerię:

Krzyż powrócił na fronton kościoła Marii Magdaleny we Lwowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X