Kresowiak na Zachodzie Fot. ze zbiorów autora

Kresowiak na Zachodzie

10 stycznia br. na Zamku Książąt Głogowskich, a właściwie w Muzeum Archeologiczno-Historycznym odbyła się piękna uroczystość związana z 50-leciem pracy w muzealnictwie wieloletniego dyrektora tej placówki Leszka Lenarczyka – inicjatora Przeglądu Kultury Polskiej „Kresy” oraz Letnich Akademii Kultury i Języka Polskiego.

Zespół Polskiego Teatru Ludowego ze Lwowa od ponad 20 lat uczestniczył w tych imprezach, występując nie tylko na dziedzińcu zamkowym, ale też w różnych placówkach kultury w okolicy Głogowa – w Stawie, Szlichtyngowej czy Lewinie Brzeskim. W naszych występach wielokrotnie towarzyszyła nam dzielnie kapela „Wesoły Lwów”, a również zespoły z Litwy i Białorusi.

Oczywiście, najważniejsze występy były zazwyczaj na dziedzińcu zamkowym. Szczególnie pięknie wpisała się w architekturę zamkową fredrowska „Zemsta”. Leszek Lenarczyk niestrudzenie promował odradzającą się na dawnych Kresach Rzeczypospolitej kulturę polską. Z radością przyjąłem zaproszenie Muzeum Głogowskiego, a wspomnienia związane z pobytami w tym mieście na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Muszę podkreślić, że Leszek Lenarczyk był wielokrotnym gościem we Lwowie i za każdym razem wraz z pracownikami swej placówki odwiedzał nasz teatr.

W ramach tej imprezy odbyła się również promocja książki Leszka Lenarczyka „50 lat w muzealnictwie”, w której autor przedstawił nie tylko osobiste wspomnienia, ale i wieloletni dorobek i osiągnięcia naukowe w tym zakresie.

Ad Multos Annos, Drogi Przyjacielu!

Zbigniew Chrzanowski
Tekst ukazał się w nr 1 (341), 17 – 30 stycznia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X