Wieczornica artystyczna

Okres świąteczny jest najlepszym czasem na spotkania rodzinne i przyjacielskie. W galerii „Nasza strzecha” 12 stycznia br. spotkali się członkowie Lwowskiego Towarzystwa Miłośników Sztuk Pięknych (LTMSP) i przedstawili swoje „Lwowskie impresje noworoczne” – tak bowiem nazywała się wystawa ich dorobku artystycznego z ostatniego okresu.

Na ścianach rozwieszone były obrazy, wykonane w różnych technikach, przedstawiające lwowskie świątynie, ulice i architekturę miasta. Niektóre obrazy w realistyczny sposób przedstawiają dobrze znane wszystkim obiekty, inne – powstały pod natchnieniem lwowskiej architektury i przedstawiają wizję artysty nimi natchnioną. Są też widoki okolic miasta, również martwa natura, która poruszyła artystów.

Wieczornica była okazją do spotkania się członków Towarzystwa, członków Szkoły Plastycznej „Wrzos”, grupy młodych artystów „Skrzydła”. Prezes LTMSP Mieczysław Maławski zaprosił również swoich przyjaciół z Lwowskiego oddziału Stowarzyszenia Plastyków Ukrainy. Obecny był prezes Lwowskiego oddziału Ołeh Mykyta. Po doznania duchowe i artystyczne przybyli również prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Emilia Chmielowa i dyrektor Uniwersytetu III wieku Ewelina Małanicz. Konsulat Generalny RP we Lwowie reprezentowała konsul Małgorzata Siekierzyńska. Oprócz wymienionych, spotkanie zgromadziło również mieszkańców Lwowa, którym sztuka piękna nie jest obojętna i którzy za każdym razem odwiedzają imprezy organizowane w galerii, by doświadczyć nowych doznań i obcowania z pięknem.

Fot. Krzysztof Szymański
{gallery}gallery/2020/wieczornice{/gallery}

Otwierając wystawę Mieczysław Maławski powitał zebranych i podkreślił, że okres świąteczny jest najlepszy do podsumowania pewnego cyklu działalności artystycznej. – Dlatego oprócz wystaw poplenerowych czy indywidualnych naszych artystów, staramy się w tym czasie przedstawić publiczności dorobek ostatniego roku naszej działalności – kontynuował Mieczysław Maławski. – Na tej wystawie możecie państwo zobaczyć obrazy dobrze znanych naszych artystów, członków Stowarzyszenia plastyków Ukrainy, ale też prace członków Szkoły Wrzos czy debiut artystki z grupy „Skrzydła”. Każda z prac przedstawia wizję świata artysty i mówi o jego bogactwie. Życzę zebranym miłych wrażeń z przeglądu wystawionych prac – zaznaczył na zakończenie prezes LTMSP.

Konsul Małgorzata Siekierzyńska, dziękując za zaproszenie podkreśliła, że zawsze z wielką przyjemnością odwiedza wystawy w galerii.

– Wspinając się tu na poddasze, za każdym razem oczekuję nowych doznań i wrażeń, i muszę podkreślić, że nigdy się nie zawiodłam. Oglądam z zadowoleniem nowe wspaniałe prace, dające wielkie zadowolenie. Zawsze panuje tu tak wspaniała atmosfera, że chce się tu bywać. Również tym razem mam nadzieję, że będzie okazja do podziwiania wspaniałych prac lwowskich artystów – powiedziała Małgorzata Siekierzyńska.

Dla zebranych niewątpliwą niespodzianką, oprócz przedstawionych prac, był występ kobiecego trio jazzowego, złożonego z muzyków Opery Lwowskiej. Zespół przedstawił recital standardów jazzowych oraz kolędę „Cicha noc”, odśpiewaną w jazzowym stylu w kilku językach, w tym po polsku. Występ lwowskich jazz-women został nagrodzony gromkimi brawami zgromadzonej publiczności.

Po doznaniach artystycznych nadszedł moment, by przy słodyczach i lampce wina kontemplować przedstawione prace, wymieniać uwagi i wrażenia, miło spędzając czas na przyjacielskich pogawędkach.

Krzysztof Szymański
Tekst ukazał się w nr 1 (341), 17 – 30 stycznia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X