Dziecięco-kulturalna współpraca uzdrowisk

11–16 stycznia w Truskawcu gościła delegacja dzieci z polskiego Rymanowa.

Rymanów-Zdrój to miasto partnerskie Truskawca, łączy je fakt, że są uzdrowiskami, więc mogą dzielić się osiągnięciami w dziedzinach balneologii, lecznictwa uzdrowiskowego, turystyki oraz rozwoju infrastruktury uzdrowiskowej.

W ubiegłym roku na zaproszenie burmistrza gminy Rymanów Wojciecha Farbańca uzdolnione dzieci z Truskawca odwiedziły polski kurort. Zostały tam bardzo dobrze przyjęte, wspaniale odpoczęły i dobrze spędziły czas. W odpowiedzi Truskawiec zaprosił polskie dzieci z Rymanowa, aby przyjechały do Truskawca i poznały tradycje bożonarodzeniowe na Ukrainie Zachodniej.

Grupą dziesięciorga rymanowskich dzieci (uzdolnionych młodych sportowców) opiekowały się dwie dorosłe osoby, m.in. prezes Zarządu Stowarzyszenia Aktiv Pro Katarzyna Rysz-Jęczkowska. Opowiedziała, że pięciodniowy program dla dzieci jest dość bogaty w różne wydarzenia: wycieczki, zwiedzanie muzeów, pijalni, delfinarium, koncert halowy festiwalu „Jaskrawa kraina”, warsztaty przygotowania pizzy i czekolady, największe w regionie zoo Limpopo w Medenicach oraz inne atrakcje i niespodzianki.

Fot. Włodzimierz Kluczak
{gallery}gallery/2020/rymanow{/gallery}

Dzieci z Polski dowiedziały się, że na Ukrainie Nowy Rok świętuje dwa razy – tzw. „Stary Nowy Rok” witały wspólnie z merem miasta Andrzejem Kulczyńskim i przewodniczącą Rady Miasta Natalią Ponomarenko w restauracji Bojkivśka Svitłycia (Świetlica Bojkowska), smakując kutię z pampuchami. Przygrywały i śpiewały swoim polskim rówieśnikom ukraińskie dzieci z miejscowej Szkoły Sztuk Pięknych im. Romana Sawickiego i z Domu Ludowego. Z wielkim zdziwieniem mieszkańcy Truskawca dowiedzieli się, że w niektórych regionach Polski kutię przyrządza się z… makaronu i żurawin!

Na początku artykułu wspomniałem, że Rymanów Zdrój i Truskawiec dzielą się osiągnięciami w balneologii, lecznictwa uzdrowiskowego, turystyki oraz rozwoju uzdrowiskowej infrastruktury. Lecz dziecięca współpraca kulturalna uzdrowisk jest nie mniej ważna i wcale nie jest drugorzędna. Poznając się nawzajem i nawiązując relacje przyjacielskie robimy krok naprzód ku lepszej przyszłości naszych krajów i narodów.

Włodzimierz Kluczak
Tekst ukazał się w nr 1 (341), 17 – 30 stycznia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X