Kraków w hołdzie Sołtysowi

Kraków w hołdzie Sołtysowi

W hołdzie kompozytorowi Mieczysławowi Sołtysowi w 150-tą rocznicę urodzin, zadedykowano lwowskie koncerty Akademickiego Chóru Organum z Krakowa z Zespołem Instrumentalnym Ricercar. W dniach 24 – 26 maja zespoły gościły w rodzinnym mieście kompozytora.

W katedrze p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Lwowie zabrzmiały m. in. fragmenty oratoriów Mieczysława Sołtysa, polskiego kompozytora, dyrygenta i pedagoga, urodzonego i działającego we Lwowie. Zespoły uświetniły też oprawą muzyczną mszę św. w bazylice metropolitalnej.

Przed rozpoczęciem koncertu dyrygent Bogusław Grzybek zaznaczył, że Mieczysław Sołtys pozostawił w swojej teczce kompozytorskiej ciekawy i wielki dorobek.

 

Bogusław Grzybek (Fot. Konstanty Czawaga)– Pragniemy przywołać te wspaniałe dźwięki, które towarzyszą nam również w rocznicę Ślubów Jana Kazimierza w tej świątyni, – powiedział maestro.

Bogusław Grzybek jest założycielem i kierownikiem Akademickiego Chóru „Organum”. Chór powstał w roku 1969, od lat z powodzeniem koncertuje w niemal wszystkich krajach europejskich oraz w USA. Był nagradzany w wielu konkursach. Bogusław Grzybek prowadzi działalność pedagogiczną w Szkole Muzycznej II stopnia im. W. Żeleńskiego jako kierownik artystyczny chóru „Pro Musica”. Ponadto prowadzi Zespół Instrumentalny „Ricercar”. Pełni obowiązki organisty w Bazylice Mariackiej. Za swoją działalność artystyczną otrzymał wiele prestiżowych nagród i odznaczeń.

Łucja Czatnecka – sopran (Fot. Konstanty Czawaga)Bogusław Grzybek opowiedział, że Chór Organum był bardzo związany z Janem Pawłem II. Od początku istnienia zespołu papież był wielkim przyjacielem chóru i jako metropolita krakowski, następnie jako urzędujący papież Jan Paweł II.

– Cieszymy się, że słowa ku czci św. Stanisława, patrona naszego narodu, naszej Polski zabrzmią w tej świątyni. A zatem niechaj zabrzmi piękna polska muzyka i utwory ku czci Madonny, – mówił Bogusław Grzybek.

Koncerty odbyły się z okazji przypadającej w tym roku 150 rocznicy urodzin kompozytora, dyrygenta i pedagoga Mieczysława Sołtysa (1863 – 1929). Mieczysław Sołtys kształcił się u Karola Mikulego w Konserwatorium Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie. Studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Lwowskiego. Naukę kontynuował w Wiedniu i Paryżu. Po powrocie do Lwowa został profesorem Konserwatorium Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego. Od 1899 pełnił funkcję dyrektora Galicyjskiego – a po odzyskaniu niepodległości – Polskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie. Uczył gry na fortepianie oraz przedmiotów teoretycznych. Znany był jako krytyk muzyczny i redaktor Wiadomości Artystycznych. Jego twórczość obejmuje niemal wszystkie gatunki i formy, przede wszystkim jednak muzykę dramatyczną, w tym opery wystawione na scenie Teatru Wielkiego we Lwowie. Wśród dzieł Mieczysława Sołtysa są m.in. oratoria „Śluby Jana Kazimierza” do słów Seweryny Duchińskiej i „Królowa Korony Polskiej” do tekstu Lucjana Rydla. Pochowany jest na Cmentarzu Łyczakowskim.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 10 (182) 31 maja – 13 czerwca 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X