Krakowskie motywy w twórczości Nowakiwskiego

Krakowskie motywy w twórczości Nowakiwskiego

Zobaczyć, jak sto lat temu bawiła się podkrakowska wieś Mogiła, gdzie po II wojnie światowej powstała Nowa Huta, a także poznać zapomnianych mieszkańców tej miejscowości można teraz już tylko na obrazach wybitnego ukraińskiego malarza Oleksy Nowakiwskiego.

 

Obrazy Oleksy Nowakiwskiego ze zbiorów prof. Mykoły Muszynki, który mieszka w Preszowie na Słowacji, można obejrzeć w muzeum malarza we Lwowie. Wystawa została przygotowana w ramach obchodów 140-lecia Oleksy Nowakiwskiego.

„Dwadzieścia lat temu prezentowałem już tutaj prace malarskie Nowakiwskiego. Teraz, po raz drugi przywiozłem te obrazy, na zaproszenie dyrekcji Narodowego Muzeum Ukraińskiego we Lwowie, – powiedział Kurierowi prof. Muszynka. – Na początku lat 70. XX wieku odnalazłem te prace w Pradze. Wywołały wielkie zainteresowanie wśród miłośników twórczości Nowakiwskiego na całym świecie. Podczas transportowania wystawy samolotem do USA zagubiły się. Przypadkowo je odnaleziono. No i teraz są eksponowane w byłej pracowni Oleksy Nowakiwskiego we Lwowie”.

Oleksa Nowakiwski pochodził z Obodówki na Podolu Wschodnim. Początkowo uczył się malarstwa w Odessie. Dzięki wsparciu rodziny Brzozowskich z Popieluch w woj. bracławskim od 1892 roku podjął studia w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Był uczniem Józefa Unierzyskiego, Leona Wyczółkowskiego, Juliana Fałata i Teodora Axentowicza. Był zaprzyjaźniony z Jackiem Malczewskim.

W trakcie studiów otrzymał trzykrotnie srebrny medal. W latach 1900-1913 mieszkał w Mogile. Prezentował swe prace w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie i w Krakowie, w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Możliwe, że Nowakiwski nadal rozwijałby się w krakowskim środowisku artystycznym i został wybitnym polskim malarzem, gdyby nie zwrócił nań uwagi greckokatolicki metropolita Andrej Szeptycki. Ukraiński hierarcha zaprosił go do Lwowa, gdzie zaproponował artyście wspaniałe, jak na owe czasy, warunki.

Prof. Mykoła Muszynka w rozmowie z korespondentem Kuriera powiedział, że wystawa obrazów Oleksy Nowakiwskiego będzie eksponowana we Lwowie w ciągu trzech miesięcy. Chciałby też zaprezentować ją w Krakowie.

Konstanty Czawaga


Obejrzyj galerię:

http://www.kuriergalicyjski.com/index.php/gallery/krakowskie-motywy-w-tworczoci-nowakiwskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X