Kongres osób konsekrowanych Kościoła Katolickiego na Ukrainie

W dniach 14-18 września 2015 roku we Lwowie odbył się pierwszy w historii Ukrainy Kongres osób konsekrowanych Kościoła Katolickiego dwóch obrządków.

Na konferencji było obecnych 620 osób konsekrowanych z całego kraju.

Spotkanie rozpoczęło się od mszy św. w katedrze łacińskiej pod przewodnictwem arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego i przewodniczącego Konferencji episkopatu Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie. Obrady przebiegały w salach konferencyjnych stadionu Arena Lwów. Na zakończenie Liturgii w greckokatolickiej katedrze św. Jura (Jerzego) przewodniczył arcybiskup metropolita lwowski Igor Woźniak z Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego.

– Jest to dla nas bardzo ważne wydarzenie w Roku poświęconym życiu konsekrowanemu – powiedział dla Kuriera arcybiskup lwowski obrządku łacińskiego Mieczysław Mokrzycki. – Tutaj, na Ukrainie możemy podzielić się swoją misją, swoimi charyzmatami, jeszcze bardziej przyglądnąć się jakim potrzebom powinniśmy sprostać. W sposób szczególny teraz, kiedy na Ukrainie toczy się wojna, jak być blisko osób poszkodowanych. Jak być blisko tych, którzy walczą na froncie. Jak otoczyć troską uchodźców. A także w sposób szczególny poprzez modlitwę wypraszać potrzebne łaski dla Ukrainy i dla wszystkich ludzi dobrej woli, dla wszystkich wierzących.

Konstanty Czawaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X