Konferencja medyczna o wybitnych polskich profesorach Lwowa fot. Konstanty Czawaga / Nowy Kurier Galicyjski

Konferencja medyczna o wybitnych polskich profesorach Lwowa

31 stycznia w siedzibie Naukowego Instytutu Epidemiologii i Higieny Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu imienia Danyła Halickiego odbyła się Międzynarodowa konferencja „Współczesne problemy epidemiologii, mikrobiologii, higieny i gruźlicy”. Sympozjum było poświęcone pamięci dwóch wybitnych polskich naukowców – doktora Henryka Mosinga (1910-1999) i profesora Leona Popielskiego (1866-1920).

Leon Popielski na początku XX wieku założył lwowską szkołę biochemiczno-fizjologiczno-farmakologiczną. Natomiast doktor Henryk Mosing w czasie niemieckiej okupacji Lwowa był bezpośrednio zaangażowany w tworzenie szczepionki przeciw tyfusowi, a w okresie sowieckim, jako kapłan, w tajemnicy prowadził działalność misyjną i duszpasterską. Te dwie postaci uczestnikom konferencji przybliżyli profesorowie Eugeniusz Sklarów i Borys Kuźminow, dyrektor Instytutu Badawczego Epidemiologii i Higieny Lwowskiego Uniwersytetu Medycznego.

Uczestnicy konferencji zwiedzili Muzeum Henryka Mosinga, który znajduje sie w gmachu Naukowego Instytutu Epidemiologii i Higieny. Odbyła się też premiera filmu „Weiglowcy” o twórcach szczepionki przeciwko tyfusowi.

Otwarcie konferencji uświetnił występ orkiestry kameralnej Państwowego Liceum Muzycznego im. Salomei Kruszelnickiej we Lwowie. Zabrzmiały melodie polskie i ukraińskie.

– To już czwarta konferencja z rzędu, którą organizujemy wspólnie z naszymi polskimi przyjaciółmi z Małopolskiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły – powiedział dla Kuriera Galicyjskiego prof. Borys Kuźminow, dyrektor Instytutu Badawczego Epidemiologii i Higieny Lwowskiego Uniwersytetu Medycznego. – Edmund Wojtyła był bratem papieża Jana Pawła II. Dyrektorem tego szpitala jest pan Krzysztof Grzesik, który dokłada wszystkich starań, żeby w Polsce gruźlicę zwalczyć. I ta współpraca trwa już cztery lata. Generalnie mielibyśmy możliwość organizowania co roku jednej takiej konferencji we Lwowie, a drugiej w Polsce. Ale, niestety, najpierw covid, a teraz wojna uniemożliwiają nam wymiany miejsca konferencji. Odwiedziliśmy Cmentarz Łyczakowski, złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy modlitwę, ponieważ była to 114. rocznica urodzin Henryka Mosinga. Chcemy przypomnieć postać nie tylko Henryka Mosinga, ale też jego nauczyciela profesora Rudolfa Weigla. Wspominamy wszystkich, którzy pracowali nad stworzeniem pierwszej szczepionki przeciwko tyfusowi plamistemu. Ona uratowała ogromną liczbę ludzi na całym świecie. Dziś także mówiliśmy o Leonie Popielskim, który był profesorem farmakologii Uniwersytetu Lwowskiego. Wiele osób przybywających na tę konferencję słyszy te nazwiska po raz pierwszy. Ale ci ludzie zrobili tak wiele w historii, że jeśli nie będziemy o nich pamiętać, odejdą w zapomnienie. Ponieważ pamięć jest historią i trwa tak długo, jak długo staramy się ją zachować.

fot. Konstanty Czawaga / Nowy Kurier Galicyjski

Uczestników konferencji przywitała Bogumiła Rybak-Ziółkowska, wicekonsul RP we Lwowie.

– Ogromnie się cieszę, że pamięć lwowskich naukowców polskiego pochodzenia jest nadal kultywowana i że nadal stanowi inspirację dla naukowców ukraińskich i polskich – zaznaczyła w wywiadzie dla Kuriera Galicyjskiego. – Byli to wspaniali ludzie, bardzo zasłużeni, o niezłomnym charakterze, jak ks. dr Mosing. Pod względem naukowym, pod względem moralnym i etycznym powinni dla nas wszystkich stanowić przykład jak należy naukę rozumieć i jak należy żyć nie tylko w nauce, ale też w życiu osobistym przestrzegać zasad i poświęcać się swojej pracy.

Epidemiolog, lekarz i ksiądz rzymskokatolicki Henryk Mosing wśród ludzi był znany jako ojciec Paweł. Swoją osobą i postawą łączył dwa powołania – dbał o zdrowie ciała i duszy.

– Tutaj w Instytucie ogłosiłem, że ten rok w naszym kościele, w archidiecezji lwowskiej jest poświęcony ks. Mosingowi z okazji 25 rocznicy śmierci – powiedział arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. – Będziemy przypominać tę sylwetkę naszym wiernym, bo on odegrał wielką rolę i w czasach trudnych komunizmu jako kapłan. W dalszym ciągu duszpasterzował, jeździł, spotykał się z wiernymi, sprawował dla nich Eucharystię, spowiadał, udzielał sakramentów, a jednocześnie pracował jako lekarz, dbając o zdrowie ludzi.

W dorocznych konferencjach międzynarodowych w Naukowym Instytucie Epidemiologii i Higieny uczestniczą też przedstawiciele Katolickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Lwowie.

– Z Instytutem współpracujemy już nie pierwszy rok – mówi Marian Frużyński, prezes Uniwersytetu. – Pracownicy pomagają nam. Są z wykładami i zawsze, jak nie daj Boże ktoś zachoruje my także do nich idziemy. Cieszy mnie to, że imię doktora Mosinga nie zostało zapomniane.

Konstanty Czawaga

Przez całe życie pracuje jako reporter, jest podróżnikiem i poszukiwaczem ciekawych osobowości do reportaży i wywiadów. Skupiony głównie na tematach związanych z relacjami polsko-ukraińskimi i życiem religijnym. Zamiłowany w Huculszczyźnie i Bukowinie, gdzie ładuje swoje akumulatory.

X