Koncert „Solidarni z Ukrainą” fot. Anna Gordijewska / Nowy Kurier Galicyjski

Koncert „Solidarni z Ukrainą”

XI Międzynarodowy Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego’

Koncert „Solidarni z Ukrainą” poświęcony 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego” odbył się 13 listopada w Filharmonii Lwowskiej. W koncercie zabrzmiały utwory polskich i ukraińskich kompozytorów m.in.: Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego. Jewhena Stankowycza. Gościem specjalnym Festiwalu był Klaudiusz Baran profesor, rektor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który zaprezentował Chamber Concerto współczesnego kompozytora Mikołaja Majkusiaka.

Klaudiusz Baran jest niekwestionowanym mistrzem akordeonu. Wraz z Akademicką Kameralną Orkiestrą „Wirtuozi Lwowa” wystąpił 12-letni pianista ze szkoły muzycznej w Winnicy Denys Burdennyj, laureat współorganizowanego przez Polsko-Ukraińską Fundację im. Ignacego Jana Paderewskiego Konkursu Paderewskiego w Winnicy. Na scenie wystąpili także: solistka Lwowskiej Filharmonii Narodowej, dyrektor artystyczny Festiwalu Marianna Humecka oraz Myhajlo Sosnowski.

Jak zaznaczyła Mariana Humecka, podczas koncertu, w tym tak trudnym dla Ukrainy czasie, nawiązała się szczególna relacja pomiędzy artystami a publicznością. – Będąc na scenie odczuwa się to od razu. Inaczej brzmi muzyka, inaczej słuchają ludzie, inaczej się gra. Wspólna kultura, którą możemy się dzielić, którą możemy się inspirować, jest teraz jedną z najbardziej stabilnych i najpiękniejszych rzeczy, na której możemy się oprzeć w tych trudnych dniach – powiedziała.

– Mamy stan wojny na Ukrainie i organizacja tego koncertu była dla nas dużym wyzwaniem, ale jest szczęśliwie finalizowana. Nasza fundacja od momentu wybuchu wojny stara się pomagać uchodźcom z Ukrainy zarówno w Polsce, jak też przebywających tutaj. Wypłaciliśmy szereg stypendiów, pomogliśmy w różnych sytuacjach życiowych. Wysłaliśmy młodzież za granicę m.in. do Wiednia, Holandii i do innych krajów. Otrzymywaliśmy pomoc z Ameryki i za naszym pośrednictwem została ona przekazana tutaj. Dzisiaj też przyjechaliśmy z pomocą dla różnych organizacji na Ukrainie. Więc nasza działalność jest teraz po części artystyczna i częściowo humanitarna – powiedział Adam Bala, prezes Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Honorowy Patronat nad XI Międzynarodowym Festiwalem „Odkrywamy Paderewskiego” objęli: metropolita Archidiecezji Lwowskiej ks. abp Mieczysław Mokrzycki oraz senator RP, wiceprzewodnicząca komisji do spraw Polonii i Polaków za Granicą Maria Koc. Wsparcie finansowe – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacja PZU. Patronat medialny – Nowy Kurier Galicyjski oraz Kurier Galicyjski TV.

fot. Anna Gordijewska / Nowy Kurier Galicyjski

Ignacy Jan Paderewski – polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy i polityk urodził się 6 listopada 1860 roku we wsi Kuryłówka na Podolu. Będąc znanym pianistą, koncertował po świecie, przyjeżdżał też kilka razy do Lwowa – w latach 1887 i 1889. Ignacy Paderewski napisał jedyną operę „Manru”, która została po raz pierwszy wystawiona 29 maja 1901 roku w Dreźnie, a polska premiera opery odbyła się kilka dni później, 8 czerwca 1901 r., właśnie we Lwowie, na scenie Teatru Wielkiego. W roli Manru wystąpił wówczas gościnnie słynny tenor Aleksander Bandrowski, a partię Ulany zaśpiewała lwowska artystka Helena Zboińska-Ruszkowska. Spektakl został wyreżyserowany przez Tadeusza Pawlikowskiego, ówczesnego dyrektora teatru. Podobnie jak w Dreźnie odniósł wielki sukces. W 1902 roku Ignacy Paderewski, po licznych wyjazdach z koncertami po całym świecie, znów przyjechał do Lwowa. Tym razem wystąpił z trzema recitalami w teatrze Skarbka i został wspaniale przyjęty przez publiczność lwowską.

W 1910 roku we Lwowie bardzo uroczyście obchodzono 100-lecie urodzin Fryderyka Chopina. Ignacy Paderewski specjalnie na kilka dni przyjechał wtedy do Lwowa na I Zjazd Muzyków Polskich i Festiwal Muzyki Polskiej. We Lwowie została wówczas wykonana po raz pierwszy na ziemiach polskich jego Symfonia h-moll op. 24. Kolejny przyjazd kompozytora miał miejsce w 1912 roku, kiedy Ignacy Paderewski otrzymał tytuł honoris causa na Uniwersytecie Lwowskim. Natomiast Rada Miejska Lwowa uhonorowała wybitnego pianistę dyplomem Honorowego Obywatela Miasta Lwowa. Ignacy Paderewski był wielkim patriotą. W 1913 roku odbyło się kilka koncertów Mistrza, a większą część wynagrodzenia kompozytor przeznaczył na cele charytatywne.

Dalszą część życia Ignacy Paderewski poświęcił polityce oraz ruchowi niepodległościowemu. Od 16 stycznia 1919 roku był premierem II RP, pełniąc również funkcję ministra spraw zagranicznych. Zmarł 29 czerwca 1941 w Nowym Jorku, pochowany na Cmentarzu Narodowym w Arlington w stanie Wirginia w USA. W 1992 r. trumnę z jego prochami sprowadzono do Polski. Spoczął w krypcie archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

X