Koncert rocznicowy

Koncert rocznicowy

10 maja w sali Filharmonii Lwowskiej odbył się koncert z okazji 222 rocznicy Konstytucji 3 Maja i 25-lecia placówki dyplomatycznej RP we Lwowie.

Spotkanie uświetnił pianista z Polski, finalista XVI Konkursu Chopinowskiego, Paweł Wakarecy. Wykonał koncert fortepianowy Fryderyka Chopina z towarzyszeniem orkiestry studium operowego Akademii Muzycznej pod batutą Jurija Berweckoho. Na koncert złożyły się również dzieła Mieczysława Sołtysa i Myrosława Skoryka – zabrzmiały w wykonaniu studentów Lwowskiej Akademii Muzycznej.

W uroczystościach udział wzięli wiceminister spraw zagranicznych RP Jerzy Pomianowski, gubernator okręgu lwowskiego Wiktor Szemczuk, konsul generalny RP Jarosław Drozd, mer Lwowa Andrij Sadowyj, przewodniczący rady wojewódzkiej Petro Kołodij, zastępca dyrektora Departamentu MSZ Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Jacek Junosza-Kisielewski, jak również przedstawiciele dyplomacji.

Przemawiając, minister Jerzy Pomianowski, zaznaczył, że uchwalona Konstytucja 3 Maja była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, próbą triumfu myśli demokratycznej.

– Obchody tej rocznicy we Lwowie są szczególnie ważne, jest to bowiem okazja, która powinna łączyć oba nasze narody – polski i ukraiński – mówił minister. – Zakładaliśmy nasze domy i rodziny tam, gdzie wydawało nam się, że jest Polska. Tam trwaliśmy. Ale wielkie siły przesuwały granice raz w tę, raz w inną stronę. Siła naszych narodów polega w tym, że niezależnie po której stronie granicy się znajdujemy, potrafimy zachować swoją kulturę i potrafimy ze sobą rozmawiać. Ukraińscy Polacy i polscy Ukraińcy potrafią żyć razem, potrafią rozmawiać i potrafią wspólnie tworzyć nową demokratyczną rzeczywistość. To jest tradycja Konstytucji 3 Maja, której czujemy się spadkobiercami.

Następnie głos zabrali Witalij Szemczuk, Petro Kołodij, Andrij Sadowyj, którzy w krótkich słowach podkreślili kontynuację tradycji demokratycznych i współpracy polsko-ukraińskiej w dniu dzisiejszym.

Na zakończenie części oficjalnej uroczystości konsul generalny RP we Lwowie ambasador Jarosław Drozd wręczył złote medale 25-lecie Konsulatu Witalijowi Szemczukowi, Petru Kołodijowi, Andrijowi Sadowemu i rektorowi Lwowskiej Akademii Muzycznej Igorowi Pilatiukowi.

Krzysztof Szymański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X