Kościół Lwowski: z roku 2012 w 2013

Kościół Lwowski: z roku 2012 w 2013

Uroczyste zakończenie obchodów roku jubileuszowego 600-lecia przeniesienia stolicy archidiecezji z Halicza do Lwowa odbyło się 30 grudnia w bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia NMP we Lwowie. „Pamięć o przeszłości jest nam potrzebna, abyśmy podjęli odpowiedzialnie zadania chwili obecnej” – powiedział w homilii arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki, który przewodniczył Mszy św.

„Jeśli nasz Kościół od samego początku budowany był na mocnej skale Chrystusa i Jego Ewangelii, to i nam – żyjącym tu i teraz – trzeba pozostać wiernymi Bogu, który powołał nas do wspólnoty z Synem swoim Jezusem Chrystusem” – mówił metropolita. Zaznaczył, że budowanie Kościoła łacińskiego trwa nadal i niepodobna budować go inaczej, jak właśnie na skale Ewangelii, na skale 

Modlitwa przed obrazem Matki Bożej Łaskawej (Fot. Konstanty Czawaga)

miłości do każdego człowieka i „na takiej wizji przyszłości, w której jako wspólnota Jezusa Chrystusa pozostaniemy Mu wierni aż do końca” – podkreślił hierarcha.

 

Arcybiskup Mokrzycki zauważył, że siłą każdej społeczności, każdej diecezji jest rodzina chrześcijańska, wierna tradycji przodków. Zachęcił do jej zachowania, tym bardziej, jeśli chce się odpowiedzieć na trudne wyzwania, zarówno obecne, jak i przyszłe. Podkreślił, że nie można zmarnować wielkiego doświadczenia ubiegłego wieku, naznaczonego wielkimi ofiarami w obliczu terroru ideologii nazistowskiej, a następnie komunistycznej. „To przecież straszna hekatomba, to masakry, deportacje, także naszego narodu. A zobaczmy, jakie trudne jest dziedzictwo komunizmu. Jak wiele wysiłku dziś trzeba, żeby przywrócić wierność zasadom i zdroworozsądkowemu myśleniu” – powiedział metropolita. Dalej z wdzięcznością przypomniał wielkie postacie Kościoła lwowskiego – patrona Lwowa bł. Jakuba Strzemię, św. Józefa Bilczewskiego arcybiskupa lwowskiego, św. Zygmunta Gorazdowskiego, św. Zygmunta Szczęsnego-Felińskiego, bł. Martę Wiecką, bł. Marcelinę Darowską i Sługę Bożego biskupa Rafała Kiernickiego, którego życie przez wiele trudnych lat związane było z katedrą lwowską i miastem.

Zamykając rok jubileuszowy, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki złożył podziękowanie Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za list skierowany do metropolii lwowskiej, a także za papieski różaniec i kielich. „W ten oto sposób katedra posiada od dwóch ostatnich papieży cenne dary: złotą różę i kielich Jana Pawła II, różaniec papieski i kielich od Benedykta XVI” – zauważył abp Mokrzycki.

„Naszemu Kościołowi pozostaje jedynie życzyć, by dzięki modlitewnemu wsparciu diecezjan – dzięki ofierze chorych i cierpiących – dzięki uproszonej obronie i pomocy Matki Bożej Łaskawej – udało mu się życie religijne diecezji wprowadzić na jeszcze wyższe szczyty – godne wspaniałego dziedzictwa historycznego, jakim archidiecezja chlubi się od 600 lat” – mówił abp Mokrzycki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X