Kościół Lwowski: z roku 2012 w 2013

Kościół Lwowski: z roku 2012 w 2013

Biskup Kazimierz Górny błogosławi parafianom katedry (Fot. Konstanty Czawaga)Pierwszego dnia nowego roku abp Mokrzycki wprowadził archidiecezję lwowską w Rok Wiary. Rozpoczęcie Roku Wiary w archidiecezji lwowskiej 1 stycznia, a nie jak w całym Kościele 11 października ub. r., wynikało z faktu, iż w 2012 roku archidiecezja miała własny rok jubileuszowy, związany rocznicą przeniesienia stolicy z Halicza do Lwowa.

Liturgii, sprawowanej w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki i w Światowy Dzień Pokoju, przewodniczył biskup rzeszowski Kazimierz Górny, a homilię wygłosił jego biskup pomocniczy Edward Białogłowski.

 

Gość z Rzeszowa, biskup Kazimierz Górny mówił: „Przybyliśmy do Lwowa z trzech powodów: aby wziąć udział w rozpoczęciu Roku Wiary, następnie w związku z imieninami arcybiskupa Mieczysława, którego chcemy otoczyć opieką modlitewną i wreszcie dlatego, że bp Edward Białogłowski pragnie właśnie tutaj, przed tym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, tak ogromnie związanej z dziejami naszego narodu, rozpocząć jubileusz 25-lecia swego biskupstwa”.

Biskup Białogłowski, wymieniając imiona wybitnych postaci związanych z Kościołem lwowskim, wspomniał też o zmarłym abp Ignacym Tokarczuku. „Wyemigrował w noc wojny, ale ciągle powracał do tego miejsca, gdzie arcybiskup Eugeniusz Baziak udzielił mu święceń kapłańskich” – przypomniał kaznodzieja. Zaznaczył, że do posługi kapłańskiej przygotował go ks. rektor Frank, po czym „jako niestrudzony i niezmordowany apostoł nie tylko archidiecezji przemyskiej, ale także zatroskany o swoje rodzinne tereny, wybiegał modlitwą i spieszył z pomocą do tych ziem”. „Pośród tak wielkich świadków rozpoczynamy dzisiaj Rok Wiary w archidiecezji lwowskiej” – podkreślił biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej.

 

W uroczystościach kościelnych uczestniczyła konsul RP we Lwowie Lidia Aniołowska.

Konstanty Czawaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X