Kilka sekund na uratowanie życia fot. z archiwum Iwanofrankiwskiego Pogotowia Ratunkowego

Kilka sekund na uratowanie życia

Dzięki współpracy z polskimi kolegami 500 lekarzy z całej Ukrainy uczestniczyło w szkoleniach z niesienia pierwszej pomocy w warunkach wojennych, które odbywały się w Iwanofrankiwskim Klinicznym Centrum Pogotowia Ratunkowego.

fot. z archiwum Iwanofrankiwskiego Pogotowia Ratunkowego

Na szkolenia przybyło z Polski 14 medyków lotniczej służby zdrowia przy Uniwersytecie Medycznym w Warszawie. Wspomagali ich instruktorzy z Iwano-Frankiwska (daw. Stanisławowa). Jak mówi Myron Matejko, dyrektor Iwanofrankiwskiego Centrum, z kolegami z Warszawy ta placówka współpracuje już od lat. Obecnie polscy koledzy postanowili skoncentrować się na pomocy zawodowej i w ten sposób zrodził się pomysł szkoleń.

Do Centrum przyjechali medycy z całej Ukrainy i 14 polskich instruktorów. Kierownikiem kursu był szef Polskiego lotniczego pogotowia ratunkowego prof. Robert Gałązkowski, a koordynatorem – jego zastępca Marcin Podgórski. Należy zaznaczyć, że polscy instruktorzy szkolili całkowicie bezpłatnie- na zasadzie wolontariatu. Wszelkie koszty pobytu medyków w Iwano-Frankiwsku pokrywała strona polska. Teoretyczne i praktyczne zajęcia trwały przez 10 tygodni według programu „Poszerzone interwencje reanimacyjne i medycyna wojskowa”. Co tygodnia szkolenia przechodziły kolejne grupy po 50 osób. Jak twierdzi prof. Gałązkowski pierwsze dwa dni poświęcone były podstawom okazania pierwszej pomocy dorosłym i dzieciom. Kolejne trzy dni trwały zajęcia praktyczne z medycyny wojskowej.

fot. z archiwum Iwanofrankiwskiego Pogotowia Ratunkowego

– Program ten daje możliwość nauczyć umiejętności okazania pierwszej pomocy dorosłym i dzieciom w przedszpitalnym okresie i uzupełnić wiadomości działań w potencjalnie niebezpiecznym okresie, gdy np. po ataku rakietowym zadziałała broń chemiczna i jest wielu poszkodowanych –zaznacza Myron Matejko. – W obecnych warunkach wojny na Ukrainie jest to bardzo ważne i konieczne.

Przed rozpoczęciem szkoleń, w Centrum został wyremontowany schron i przygotowany tak, aby szkolenia mogły przebiegać w chronionych pomieszczeniach, nawet podczas alarmów.

fot. z archiwum Iwanofrankiwskiego Pogotowia Ratunkowego

Szkolenia przeszło około 500 osób, certyfikaty otrzymało 437 medyków Pogotowia Ratunkowego ze wszystkich regionów Ukrainy. Cieszy fakt, że planuje się cykliczne przeprowadzanie tego rodzaju szkoleń, w najbliższym czasie szykuje się kolejne 50 osób. Jak zaznaczył Myron Matejko, przy pomocy polskich kolegów istnieje możliwość stworzenia oddzielnego centrum szkoleniowego, gdzie mogłyby odbywać się szkolenia stałe. Dzięki wsparciu władz obw. iwano-frankiwskiego przyjęty został program udoskonalenia Pogotowia Ratunkowego na lata 2023–2027, który przewiduje możliwość finansowania podobnych szkoleń.

Przewodnicząca administracji obwodowej Swietłana Onyszczuk i przewodniczący Rady obwodowej Aleksander Sicz są wdzięczni polskim medykom – udekorowali medalami „Za zasługi przed Przykarpaciem” ministra ochrony zdrowia RP Adama Niedzielskiego i rektora Uniwersytetu Medycznego w Warszawie prof. Zbigniewa Gacionga, a także zastępcę szefa Polskiego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Marcina Podgórskiego. Natomiast medal „Męstwo Przykarpacia” otrzymał prof. Robert Gałązkowski. Polscy instruktorzy zostali nagrodzeni dyplomami dziękczynnymi.

Sabina Różycka

Tekst ukazał się w nr 22 (410), 29 listopada – 15 grudnia 2022

X