Konsekracja nowej świątyni fot. archiwum archidiecezji lwowskiej

Konsekracja nowej świątyni

W tych dniach w miejscowości Łoszniów w rejonie trembowelskim obw. tarnopolskiego został konsekrowany odnowiony stary kościół parafialny pw. św. Jana Kantego. Fundusze na odnowienie świątyni zebrali mieszkańcy parafii. Pomogli również dobroczyńcy z Polski.

fot. archiwum archidiecezji lwowskiej
fot. archiwum archidiecezji lwowskiej

Pierwsza wzmianka historyczna o miejscowości pochodzi z 1445 roku. Wówczas miejscowi katolicy należeli do parafii w Trembowli. Mijały stulecia i w 1816 r. w Łoszniowie wystawiono prywatną murowaną kaplicę, a w 1869 we wsi powstała kapelania. W parafii działały stowarzyszenia kobiet, młodzieży i III zakon św. Franciszka oraz kółka żywego różańca. W 1873 r. we wsi konsekrowano murowaną świątynię. Parafia z latami rozrastała się. W 1935 r. Łoszniów według spisu zamieszkiwało 3200 Polaków. Po II wojnie światowej wielu Polaków, aby nie doświadczyć represji władzy sowieckiej, było zmuszonych opuścić rodzinne domy.

Nowe władze umieściły w kościele magazyn środków chemicznych, parafia znacznie się zmniejszyła. Na początku lat 1990., po uzyskaniu niezależności przez Ukrainę, zaczęto odbudowę wielu świątyń. Do kościoła w Łoszniowie znów zaczęli przychodzić wierni. Parafię zarejestrowano w 1998 roku, a w 2009 r. skierowano tu do posługi ks. Anatola Zajączkowskiego, który pracuje w parafii do dziś. W pierwszym dniu ks. Anatol zobaczył tylko kilku wiernych.

– Było to pięć starszych kobiet, które przyszły tu o laskach – wspomina ksiądz. – Było mi przykro i smutno, bo wydawało się, że parafia umiera śmiercią naturalną. Zacząłem się modlić z mocną wiarą, aby tak się nie stało, aby drzwi tej świątyni nigdy się nie zamykały.

fot. archiwum archidiecezji lwowskiej

Dzięki wierze, gorliwej służbie Bogu i ludziom oraz pracy ks. Anatola, przy wsparciu miejscowych katolików parafia nie zanikła, lecz zaczęła się powiększać. Ludzie wspominają, jak pomimo zimna ksiądz odprawiał Msze św. dla kilku obecnych wiernych. Parafię dwukrotnie odwiedził abp Mieczysław Mokrzycki i spotkał się z proboszczem oraz wiernymi, którzy w wolnym czasie samodzielnie odnawiali kościół. Arcybiskup przekazał parafii kopię cudownego obrazu MB Częstochowskiej, poświęconą przez papieża Jana Pawła II.

Prace przy odnowieniu świątyni wspomogli Polacy z Kraju. W 2021 r. specjaliści z Polski przeprowadzili badania hydrologiczne wokół świątyni, sporządzili inwentaryzację, pomiary geodezyjne i wykonali rysunki kościoła. Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą – „Polonika” zaplanował przekazanie funduszy na restaurację świątyni, ale wybuchła wojna i wszelkie prace przerwano. Jak twierdzi Lilia Łotysz, parafianka kościoła i wice mer Trembowli, pomimo tych trudności i dzięki temu, że zakupiono wcześniej wszystkie potrzebne do odnowienia kościoła materiały, mieszkańcy Łoszniowa w maju 2022 r. przystąpili do remontu wnętrza swego kościoła. Miejscowa farmer Alla Stecyszyn, dyrektor gospodarstwa „Kalina Łoszniowska”, zafundowała 800 obiadów dla pracowników.

fot. archiwum archidiecezji lwowskiej

Na uroczystość poświęcenia kościoła przybyli w licznej asyście księży i sióstr biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa i biskup diecezji łuckiej Witalij Skomorowski. W czasie uroczystości wierni grekokatoliccy przekazali do kościoła obraz Jezusa Miłosiernego. Obecni w tym dniu w kościele obejrzeli film o historii parafii. Po uroczystości wszyscy wspólnie podziękowali Bogu za odnowienie świątyni, co było dla wioski prawdziwym cudem, i pomodlili się o pokój na Ukrainie.

Sabina Różycka

Tekst ukazał się w nr 22 (410), 29 listopada – 15 grudnia 2022

X