Kazimierz Górski – Lwowianin z urodzenia Tablica upamiętniająca na dawnym Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego przy ul. Chocimskiej we Lwowie (fot. Andrzej Borysewicz)

Kazimierz Górski – Lwowianin z urodzenia

100 lat temu, 2 marca we Lwowie urodził się Kazimierz Górski – jeden z najwybitniejszych polskich trenerów piłki nożnej. O sobie mówił: „Jedni rodzą się do skrzypiec, inni do munduru. Ja urodziłem się dla piłki”. Piłkarską reprezentację Polski doprowadził do medali olimpijskich i mistrzostw świata. A przy tym pozostawał skromnym i otwartym człowiekiem.

Kazimierz Górski przyszedł na świat 2 marca 1921 roku we Lwowie. Był najstarszym w wielodzietnej rodzinie, miał brata i cztery siostry. Ojciec Maksymilian pracował na kolei, matka jako krawcowa w Teatrze Miejskim. Dom, w którym mieszkała rodzina przy ul. Gródeckiej w okolicy zajezdni tramwajowej, niestety nie się zachował. Przyszły trener uczęszczał do szkoły powszechnej im. H. Sienkiewicza przy dawnej ulicy Lwowskich dzieci, obecna nazwa Herojiw UPA, a później do IX Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego przy ul. Chocimskiej. Ojciec zaszczepił w nim miłość do piłki. Był bystry i zwinny, dlatego w szkole nazywano go Sarenką. Z ojcem chodził też na mecze lwowskiej Pogoni. Wciąż marzył o klubie – dumie Lwowa, ale nigdy w Pogoni nie zagrał.

Rozpoczynał grać w piłkę na pozycji napastnika na dawnym boisku Robotniczego Klubu Sportowego – RKS Lwów, obecnie opuszczonego stadionu „Silmasz”. Potem grał w klubach Spartak Lwów i Dynamo Lwów. Przed wojną ukończył technikum mechaniczne. Karierę piłkarską przerwała mu wojna. Podczas okupacji niemieckiej pracował w warsztatach kolejowych. W 1944 roku zaciągnął się do Wojska Polskiego i dotarł do Warszawy. Po wojnie był piłkarzem Legii Warszawa. Rozegrał łącznie 81 meczów ligowych, strzelając w nich 34 bramki. W latach 50. zakończył karierę piłkarza i został szkoleniowcem. To właśnie praca trenera przyniosła mu sławę i uznanie.

Zasłynął jako trener reprezentacji Polski, wraz z którą osiągnął historyczny sukces: zdobył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku, dwa lata później – srebrny medal na Mistrzostwach Świata w RFN i srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Prowadził reprezentację w 73 meczach, osiągając 45 zwycięstw. Nigdy wcześniej i nigdy później kadra narodowa nie osiągnęła tyle, co pod okiem Górskiego.

Kazimierz Górski zawsze z dumą w sercu opowiadał o Lwowie. Kilkakrotnie odwiedzał rodzinne miasto. Rok przed śmiercią spełnił swoje ostatnie marzenie – przyjechał na otwarcie Cmentarza Orląt. W obronie Lwowa brał udział jego ojciec.

Kazimierz Górski zmarł 23 maja 2006 roku. Został pochowany w alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Jego nagrobek zdobi piłka, a zarazem kula ziemska z brązu, na której są wyryte znaczące nazwy miast w życiu wybitnego trenera, wśród których widnieje napis – Lwów.

A Lwów również pamięta o swoim wielkim rodaku. Kazimierz Górski jest honorowym obywatelem Lwowa. Na ścianie gimnazjum, do którego uczęszczał, znajduje się tablica pamiątkowa, gdzie są wyryte słowa, które powiedział przy swoim kolejnym pobycie we Lwowie o tym, że mijają lata i wiele rzeczy w świecie zmieniło się, ale: „Nic nie może przekreślić miłości do twego rodzinnego miasta, w którym przyszedłeś na świat”.

Z okazji 100-lecia urodzin Kazimierza Górskiego PKP Intercity uruchomiło połączenie kolejowe między Rzeszowem a Szczecinem pod nazwą „TLK Górski”. Został wydany także pamiątkowy banknot, którego emitentem jest Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Kolejnym punktem obchodów będzie wystawa czasowa „Łączy nas Kazimierz Górski”, która zostanie zaprezentowana w dniach 2 marca – 10 września w tym muzeum. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie gala z udziałem wielu podopiecznych Kazimierza Górskiego zaplanowana na 24 kwietnia br. w Warszawie.

Anna Gordijewska

Łączy na Kazimierz Górski
wystawa czasowa
2 marca – 10 września 2021 r.

Wystawa zorganizowana z okazji setnej rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego – utalentowanego piłkarza urodzonego we Lwowie, później wybitnego selekcjonera. Trenera, który doprowadził reprezentację Polski do złotego i srebrnego medalu igrzysk olimpijskich oraz wywalczenia trzeciego miejsca wśród najlepszych drużyn na świecie. Partnerem wystawy jest Fundacja Dziedzictwo Kresowe, dobrze znana ze swoich inicjatyw edukacyjnych w obwodzie lwowskim.
Niewątpliwą atrakcją będzie prezentacja medali, które zdobyli polscy piłkarze pod wodzą Górskiego oraz koszulki meczowe polskich zawodników, a także ich rywali.
Klimat tamtych lat próbujemy oddać poprzez odtworzenie gabinetu trenera Górskiego oraz szatni, w której jego zawodnicy przygotowywali się do najważniejszych spotkań. Punktem kulminacyjnym wystawy będzie odsłonięcie obrazu Bogdana Kuca, prezentującego Kazimierza Górskiego i jego „Orły”.
W ten sposób Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie – dokładnie w dniu setnych urodzin Kazimierza Górskiego (2 marca 2021 r.) – pragnie w tak wyjątkowej scenerii upamiętnić dorobek trenera wszech czasów.
Poza zrealizowaniem wystawy wydarzenie obejmuje publikację dwujęzycznego katalogu, program edukacyjny, promocję w postaci emisji kolekcjonerskich banknotów o wartości 0 euro souvenir oraz organizację cyklu spotkań (również on-line).
Ogół działań ma na celu przypomnienie sylwetki Kazimierza Górskiego nie tylko grupom szkolnym, dla których przygotujemy również materiał on-line, ale także jak najszerszej liczbie widzów indywidualnych –dorosłych. Sama postać głównego bohatera ma najistotniejsze znaczenie dla planowanego wydarzenia – jego dokonania w historii polskiego sportu nie mają sobie równych.

Program Edukacyjny
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zaprasza do udziału w zajęciach „Łączy nas Kazimierz Górski”. Lekcje prowadzone są w wersji on-line z wykorzystaniem platformy MS Teams. W trakcie zajęć młodzież poznaje sylwetkę najwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej. Przypomnimy sukcesy „Złotej Jedenastki”, przeniesiemy się na stadion w Wembley oraz przypomnimy jak ważną rolę pełnił sport lwowski w historii Polski. Poznamy tradycje lwowskiego Sokoła i kontekst historyczny oderwania Lwowa od Polski. Odwiedzimy miejsca, w których Kazimierz Górski rozpoczynał swoją przygodę z piłką nożną. Czas trwania zajęć – 30 min. Fundacja Dziedzictwo Kresowe już zapowiedziała, że adresatami programu edukacyjnego będą szkoły z polskim językiem wykładowym we Lwowie i w innych miastach na Ukrainie.

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X