Katechizmy dla młodzieży ze Lwowa u progu nowego roku katechetycznego fot. z archiwum Parafii św. Jana Pawła II we Lwowie, Sofia Fedorycz

Katechizmy dla młodzieży ze Lwowa u progu nowego roku katechetycznego

Kustosz sanktuarium NMP Gwiazdy nowej ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu o. Andrzej Laskosz CSSR wręczył katechizmy „YouCat dla dzieci” młodym ze Lwowa u progu nowego roku katechetycznego.

Grupa dzieci z parafii św. Jana Pawła II we Lwowie jest przyjmowana na wakacyjnym odpoczynku w rodzinach z parafii ojców redemptorystów w Toruniu. Pielgrzymowali do sanktuarium NMP Gwiazdy nowej ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Miejsce to jest bardzo bliskie dla lwowskiej parafii, gdyż główny ołtarz kościoła był zaprojektowany przez artystę Andrzeja Ryczka, który tworzył toruńską świątynię. O. Tadeusz Rydzyk kilkakrotnie, jeszcze w czasie budowy odwiedzał lwowski kościół św. Jana Pawła II i ofiarnie, od serca wsparł budowę. Podobnie jak w Toruniu, misją lwowskiego kościoła św. Jana Pawła II (zbudowanego w pobliżu miejsca papieskiej pielgrzymki we Lwowie) jest upamiętnienie i promocja postaci i nauczania Ojca Świętego.

fot. z archiwum Parafii św. Jana Pawła II we Lwowie, Sofia Fedorycz

Kustosz kościoła NMP Gwiazdy nowej ewangelizacji i św. Jana Pawła II o. Andrzej Lakosz oprowadził młodych pielgrzymów po świątyni. Lwowianie potwierdzili, że Radio Maryja jest też słuchane we Lwowie. W sercu sanktuarium – replice kaplicy papieskiej – przy tabernakulum, ikonie Matki Bożej, przy której 27 lat modlił się papież, relikwiach i figurze św. Jana Pawła II dzieci otrzymały z rąk ojca kustosza „YouCat dla dzieci”. Jest to wydany w języku ukraińskim katechizm na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego, dostosowany do percepcji dzieci. Będzie stanowił podstawę dla katechizacji dzieci we lwowskiej, śmiało można powiedzieć, synowskiej dla toruńskiego sanktuarium, parafii św. Jana Pawła II. O. Andrzej Lakosz przypomniał słowa częstego gościa i przyjaciela sanktuarium, arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, „Według Jana Pawła II najważniejszym zadaniem papieża jest modlitwa”, a na toruńskich kazaniach mówił o geście modlącego się Papieża, wskazującego na Maryję, modlitwa razem i przez Matkę Bożą ma prowadzić nas, w każdym powołaniu. Dzieci będą pamiętać, gdzie otrzymały swoje katechizmy i w jakim stylu mają żyć. Opiekujące się grupą dzieci matki wręczyły dzieciom różańce. Następnie dzieci udały do kaplicy adoracji na modlitwę.

fot. z archiwum Parafii św. Jana Pawła II we Lwowie, Sofia Fedorycz

W kaplicy męczenników, upamiętniającym Polaków, którzy oddali swoje życie ratując Żydów, proboszcz lwowskiej parafii św. Jana Pawła II, ks. Grzegorz Draus wygłosił katechezę na podstawie umieszczonego przy nazwiskach męczenników miłości bliźniego słów: „Nie ma większej miłości, gdy ktoś życie swoje oddaje…”. Wspomniał tu swoją babcię, która nie zważając na skrajnie trudne warunki: wdowa z pięciorgiem dziećmi i umierającym ojcem, mieszkająca kątem u sąsiadów po spaleniu w kampanii wrześniowej domu, przechowywała w składzie na drzewo Żydówkę z dzieckiem. „Moja mama nosiła codziennie jej jedzenie”… Warto wspomnieć też lwowskich Polaków, ratujących Żydów. Kaplica jest świadectwem ofiarnej pomocy udzielanej przez Polaków ich żydowskim sąsiadom.

Toruńskie sanktuarium ze swoimi pomnikami, które dosłownie można dotknąć: Święta Rodzina w drodze do Jerozolimy, Mieszko i Dąbrówka, Rodzina Wojtyłów w drodze do Nieba, są doskonałym miejscem na katechezę, która zapada w pamięć.

ks. Grzegorz Draus

Tekst ukazał się w nr 16 (428), 31 sierpnia – 14 września 2023

X