Karnawałowe święto Purim

Karnawałowe święto Purim

Rozpoczęło się żydowskie święto Purim, upamiętniające uchronienie Żydów od zagłady w Persji za czasów panowania króla Kserksesa. Zagłady dokonać miał Haman – królewski minister.

 

W tym dniu czytana jest w synagodze Księga Estery, opisująca to wydarzenie. Ilekroć pada słowo „Haman”, zebrani hałasują, tupią, grzechoczą kołatkami. Po południu spożywa się posiłek świąteczny. Tradycyjnie spożywa się trójkątne słodkie bułeczki z makiem, zwane „uszami Hamana”. Obowiązkiem religijnym jest w tym dniu pić alkohol aż do momentu, w którym nie można będzie rozróżnić wznoszonych okrzyków: „Niech będzie błogosławiony Mordechaj” i „Niech będzie przeklęty Haman”.

Święto Purim ma charakter karnawałowy i jest chętnie obchodzone także przez niereligijnych Żydów. Uczestnicy przebierają się w kostiumy, często mężczyźni w kobiece, a kobiety w męskie. W tym dniu wielu religijnych Żydów popełnia ograniczone wykroczenia przeciwko prawu żydowskiemu. Zakładane są maski. Tradycyjnie dzieci chodzą od domu do domu i odgrywają oparte na historii przedstawienie Purim Spiel. Obyczaj nakazuje spełniać w tym czasie dobre uczynki oraz posyłać prezenty z pokarmów ubogim osobom.

Na podstawie Wikipedii

Tekst ukazał się w nr 5 (153), 16 marca – 29 marca 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X