Kaplica św. Jana Pawła II

Kaplica św. Jana Pawła II

Pierwszego maja Litania Loretańska do Matki Bożej po raz pierwszy zabrzmiała w miejscu budowy kaplicy pw. św. Jana Pawła II we Lwowie-Sokolnikach. Wspólnej modlitwie przewodniczyli proboszcz ks. Grzegorz Draus i o. Wołodymyr Pawlik z parafii greckokatolickiej w Sokolnikach.

„Tworzymy nowe miejsce działalności Kościoła rzymskokatolickiego we Lwowie-Sokolnikach, przy szosie stryjskiej, która jest południową bramą tego miasta” – powiedział ks. proboszcz. – Na ziemi należącej do Caritasu powstaje ośrodek dobroczynny, w którym znajdą się przedszkole, klub dziecięcy, salka katechetyczna i kaplica św. Jana Pawła II”.

W ogrodzi obok starego domu, przeznaczonego do rozbiórki zgromadziło kilkadziesiąt osób, wśród nich sporo rodzin z małymi dziećmi.

„Jesteśmy razem i święcimy to miejsce, ponieważ jest to parafia bardzo młoda i specyficzna” – wyjaśnił ks. Draus. – Przyjmiemy już dziesiątego dorosłego kandydata do chrztu”. Według proboszcza specyfiką tej parafii jest jej wspólnotowość. Większość wiernych należy do różnych wspólnot i ruchów – neokatechumenatu, Klubu Pedagogicznego i innych, dzięki czemu każdy może się tu poczuć jak u siebie w rodzinie.

„Nie jesteśmy masową wspólnotą – mówił dalej proboszcz. – I dobrze, że w tym miejscu, nieopodal krzyża, gdzie w czerwcu 2001 roku Ojciec Święty Jan Paweł II odprawiał dwie msze św. w obrządkach łacińskim i bizantyjskim, powstaje taki ośrodek, który będzie przedłużał jego misję, świadczoną teraz już z nieba”.

Ks. Grzegorz Draus dodał, że z braku własnego pomieszczenia parafia św. Jana Pawła II korzysta z gościnności grekokatolików i gromadzi się na nabożeństwa w Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 9 (205) za 16-29 maja 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X