Jesienne impresje

Jesienne impresje

Warszawa, połowa września 2012 r. Grupy Projektu „Współpraca ze Wschodem – Ochota dla Tradycji” ruszają na Wschód. Do Lwowa, Stanisławowa, po raz kolejny w tym roku, pora roku mówi, że ostatni. Od stycznia prawie 400 osób, 300 z Ochoty na Ukrainie, 100 z różnych miast Ukrainy przebywa  na terenie dzielnicy Ochota w Warszawie.

W autokarze dość wybuchowa mieszanka. Szkoła Podstawowa nr 175 jedzie po raz pierwszy zobaczyć Ukrainę (w tym Bukowel), Zespół Szkół nr 83 z rewizytą na zaproszenie Szkoły Polskiej w Iwano-Frankiwsku i piłkarze, reprezentacja samorządu dzielnicy Ochota, pragnąca rewanżu za przegrany w czerwcu 2011 r. mecz w Warszawie z podobną reprezentacją Iwano-Frankiwska.

W bagażniku autokaru wystawa rysunków i zdjęć – efekt lipcowej pracy młodzieży na XII Plenerze w Kamieńcu Podolskim.
Najważniejszy był wtorek 18 września. Zespól Szkół nr 83 pogłębiał przyjaźń ze szkoła polską, reprezentacja Ochoty wygrała mecz (10:9) mecz w obecności redaktora Naczelnego „Kuriera”, w liceum nr 23 otwieraliśmy wystawę.

Wernisaż, przedstawiciele różnych wydziałów urzędu miasta Iwano-Frankiwsk, dyrektor szkoły, uczniowie uczestnicy lipcowej wyprawy i telewizja miejska.

Do telewizji jako gość z dalekiego kraju i główny organizator pleneru na końcu zostałem zaproszony i ja. Pani reporter nie bardzo chciała słuchać o projekcie, o historii i statystyce pleneru, o wspólnym poznawaniu historii i współczesności ziem, które odwiedzaliśmy. Błysk w oku i zdziwienie wywołała uwaga o stereotypach, które pojawiają się w Polsce na temat Ukrainy. Stanęło na tym, że Ukraina jest biedna, ja czułem, że stanę się wielodniowym bohaterem miasta, kiedy tylko mruknę cos o różnych punktach widzenia na historię, o Chmielnickim, 1918 r. i II wojnie, bohaterem, który powinien dostać sądowy zakaz zbliżania się do uczniów szkól ukraińskich.

Czytelnicy „Kuriera” znają listę spraw trudnych wspólnego sąsiedztwa i historii.

Witold Dzięciołowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X