Jerzy Targalski. Pożegnanie Jerzy Targalski, 2017, fot. Maria Basza / Kurier Galicyjski

Jerzy Targalski. Pożegnanie

Polski dziennikarz, publicysta, orientalista, politolog i znawca tematyki Związku Sowieckiego odszedł w wieku 69 lat. Jerzy Targalski był szefem Akademii Sztuki Wojennej.

W czasie komunizmu pomimo początkowej przynależności do PZPR od 1976 współpracował z Komitetem Obrony Robotników. Brał udział w zakładaniu podziemnych czasopism Obóz i Niepodległość. Na początku lat 80. był w opozycji. Od 1980 był członkiem NSZZ Solidarność na Wydziale Historycznym UW. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się. Później udał się na emigrację. We Francji był związany między innymi z paryską Kulturą.

Jerzy Targalski był wieloletnim wykładowcą Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Wychował całe rzesze analityków i specjalistów w zakresie historii najnowszej państw byłego Związku Sowieckiego. Wielu z nich jest dzisiaj cenionymi politykami, naukowcami i dziennikarzami.

Jerzy Targalski był gorącym zwolennikiem współpracy państw Międzymorza, szczególnie Polski i Ukrainy. W 2019 roku był uczestnikiem Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu.

W roku 2020 otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności. W tym samym roku Andrzej Duda przyznał mu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. O śmierci Jerzego Targalskiego poinformowała Dorota Kania, redaktor naczelny Polska Press.

Wojciech Jankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X