Jasełka dla dzieci i dorosłych

Jasełka dla dzieci i dorosłych

Przez cały styczeń jasełka prezentowały grupy dzieci i młodzieży różnego wieku z lwowskiej parafii św. Antoniego.

Przed świętami Bożego Narodzenia, a także podczas ferii zimowych do pracy z dziećmi aktywnie dołączyli się wolontariusze z miejskiej organizacji Stowarzyszenia Młodzieży Chrześcijańskiej YMCA.

– Już po raz kolejny dzieci z naszej parafii spędzają swój wolny czas z nami – powiedziała siostra sercanka Maksymilla. – Każde całodzienne spotkanie rozpoczynamy wspólną modlitwą w kościele. W ciągu dnia organizujemy ewangeliczne spotkania, śpiew i zabawy. W zimowym czasie idziemy z dziećmi na sanki, a w czasie letnim zwiedzamy piękne miejsca miasta Lwowa i okolic. Centralnym punktem każdego spotkania jest uroczysta msza św., którą przygotowujemy wspólnie z dziećmi. Ponieważ dzieci chodzą do różnych szkół, to uczęszczają na mszę św. w obu językach, dlatego też liturgia odprawiana jest na zmianę – raz w języku polskim, a raz w ukraińskim. Wspólny stół, Agapa, przygotowywana ofiarnie przez nasze panie w kuchni i gościnne serce oo. franciszkanów, łączy nasze dzieci we wzajemnej miłości. Bardzo wielką pomocą są dla nas wolontariusze, którzy na zajęciach z papieroplastyki rozwijają talenty małych dzieci. Wieczorem dzieci są zabierane przez rodziców do swoich domów.

Fot. Konstanty Czawaga

Wiele papierowych aniołków, zrodzonych w twórczej pracowni tych dzieci, zostało podarowanych do domu starców na Majorówce we Lwowie. Dzieci kilka razy przedstawiały jasełka w kościele, a młodzież nawet została zaproszona do Domu uczonych we Lwowie. Docent Oleg Hirniak, przewodniczący komitetu związków zawodowych profesorów i pracowników Ukraińskiej Akademii Drukarstwa, powiedział, że był zachwycony występem młodzieży z parafii rzymskokatolickiej św. Antoniego. – Wszędzie pokazywano jasełka tradycyjne, ludowe, natomiast przedstawione nam misterium było na bardzo wysokim poziomie i skierowane do dorosłych – podkreślił pan Hirniak. – W oryginalny sposób poruszono aktualne tematy naszego społeczeństwa, życia codziennego. Moim zdaniem, trzeba pokazać to misterium w TV.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 2 (54) 28 stycznia 2008

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X