Jasełkowo-jubileuszowo

Jasełkowo-jubileuszowo

O młodzieży kościół mówi, że jest jego nadzieją – nic więc dziwnego, że Jubileusz Środowisk Twórczych z okazji 600. rocznicy przeniesienia stolicy diecezji z Halicza do Lwowa rozpoczęły artystyczne osiągnięcia młodych.

Na zakończenie było dużo imprez. Uczniowie szkoły nr 10 we Lwowie przygotowali jasełka, a wśród gości widowiska o Bożym Narodzeniu był metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki. Dzieci z klasy 4 i młodzież z 8 pod kierunkiem Reginy Lebiedź przygotowały poza spektaklem jasełkowym program artystyczny, na który składały się wiersze polskich poetów o świętach Bożego Narodzenia. Aniołki błogosławiły narodzonemu Dzieciątku, witali Je pasterze i Krakowiacy. Na zakończenie, zgodnie z tradycją, swe dary złożyli Trzej Królowie.

Wystawianie jasełek w szkole nr 10 odbywa się tradycyjnie każdego roku. Biorą w nich udział uczniowie młodszych klas i przedstawiają je dla swoich rówieśników. Tegoroczny udział starszej młodzieży z 8 klasy, nadał spotkaniu bardziej poważny i głęboki charakter, właśnie poprzez recytację utworów z klasyki polskiej poezji.

Stroje dla dzieci, jak zwykle, przygotowali rodzice, swoją pomocą wspierali Reginę Lebiedź w przygotowaniu dekoracji, rekwizytów i całego przedstawienia. Wiele wysiłku i pomysłów w realizację jasełek włożyła znana lwowska poetka Alicja Romaniuk, prywatnie babcia jednego z uczniów z 4 klasy.

Jednocześnie – w okresie świątecznym – w szkole odbywają się konkursy szopek i widokówek bożonarodzeniowych przygotowanych przez dzieci. Wyrobami udekorowano klatkę schodową i korytarze szkoły. Obsypane śniegiem drzewka, aniołki, szopki i niezwykle pomysłowe rozwiązania – aplikacje z kolorowego papieru z koronkami.

Krzysztof Szymański

Tekst ukazał się w nr 1 (173) 18–28 stycznia 2013

 

Obejrzyj galerię:

Jasełka w szkole nr 10 we Lwowie


Sprostowanie:

Uzupełniając informację, podaną w artykule „Jasełkowo-Jubileuszowo” z nr 1 (173) z 18-28 stycznia 2013 roku, zaznaczamy, „…że całkowita reżyseria i realizacja przedstawienia należy wyłącznie pani Reginie Lebiedź, a pani Alicja Romaniuk, chociaż jest lwowska poetką, to tym razem występowała jako babcia ucznia kl.3, Sebastiana, który grał jednego z króli. Jej autorstwa jest wyłącznie kostium tegoż króla.” – tak podała nam telefonicznie pani Regina Lebiedź.

Cytujemy słowa prowadzącej, które zostały mylnie zrozumiane przeze mnie: „… Kostiumy i dekoracje – rodzice klasy 4 oraz pani Alicja Romaniuk i Irena Tanoczko”.

Osoby dotknięte treścią artykułu, serdecznie przepraszam.

Krzysztof Szymański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X