Janusz Cisek nowym wiceministrem w polskim MSZ

Janusz Cisek nowym wiceministrem w polskim MSZ

Dotychczasowy dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, prof. w Katedrze Europeistyki UJ Janusz Cisek został wiceministrem spraw zagranicznych. Cisek będzie odpowiadał za sprawy konsularne i współpracę z Polonią.

Jak poinformował resort spraw zagranicznych, nowemu podsekretarzowi stanu podlegać będą Departament Konsularny oraz Departament Współpracy z Polonią. Nowy wiceminister zapowiedział , że w nowej pracy będzie chciał wykorzystać m.in. swoje doświadczenia z emigracji, na której przebywał kilkanaście lat. Nie chciał jednak zdradzać swoich planów – bo jak tłumaczył – chce je najpierw zaprezentować w resorcie.

Cisek był kandydatem PSL w ostatnich wyborach do Senatu. Z wykształcenia jest historykiem, profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kilka lat po ukończeniu studiów w 1986 r. wyjechał do Nowego Jorku, gdzie był wicedyrektorem, a następnie dyrektorem Instytutu Piłsudskiego (1989-2000).

Po powrocie do Polski, w latach 2001-2002, był wicedyrektorem Departamentu Współpracy Zagranicznej i Integracji Europejskiej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Reprezentował ministerstwo w Komisji Kultury Rady Europy w Strasburgu. W latach 2002-2003 r. był wiceprezydentem Stalowej Woli.

Od 2006 roku do chwili obecnej Cisek sprawował funkcję dyrektora Muzeum Wojska Polskiego. Pracuje też społecznie w „Strzelcu” – Organizacji Społeczno-Wychowawczej, gdzie jest komendantem głównym. Posługuje się językami: angielskim i rosyjskim.

Do zeszłego roku Senat dysponował 75 mln zł, którymi wspierał działalność polonijną na świecie. W tym roku przeniesiono większość z tych środków z Senatu do MSZ. Poprzedni, wiceminister w MSZ, Jan Borkowski został ambasadorem Polski w Holandii.

PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X