Janukowycz w Wiśle: chcemy spełnić wszystkie wymogi stawiane przez UE

Janukowycz w Wiśle: chcemy spełnić wszystkie wymogi stawiane przez UE

– Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zapewnił, że jego kraj jest nastawiony na wypełnienie wszystkich wymogów stawianych przez Unię Europejską przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej. Zapowiedział przyjęcie odpowiednich ustaw najpóźniej do września.

„Jesteśmy nastawieni na to, by wypełnić wszystkie wymogi stawiane dzisiaj Ukrainie” – powiedział Janukowycz w środę w Wiśle na konferencji w związku ze spotkaniem z prezydentami państw Grupy Wyszehradzkiej.

Unia deklaruje, że chce podpisać umowę stowarzyszeniową z Ukrainą na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, ale aby było to możliwe, Kijów musi poczynić zdecydowane postępy przynajmniej w trzech dziedzinach: zbadać nieprawidłowości po ostatnich wyborach parlamentarnych, zająć się problemem wybiórczego stosowania prawa oraz przeprowadzić reformy uzgodnione w planie stowarzyszeniowym.

Decyzję, czy Ukraina spełnia warunki do podpisania umowy, Rada UE – czyli rządy krajów członkowskich – podejmie najpewniej we wrześniu.

„Zdecydowana większość ustaw zostanie przyjęta już w tym tygodniu” – podkreślił w środę ukraiński prezydent. Dodał, że część ustaw, które wymagają opinii ekspertów, będzie przyjęta we wrześniu. „Oczekuję, że we wrześniu te ustawy zostaną przyjęte. W tym również zostanie przyjęta ustawa, celem której jest wniesienie zmian do konstytucji” – zaznaczył Janukowycz.

„Z nadzieją patrzymy na przyszły szczyt, który ma się odbyć w listopadzie bieżącego roku” – dodał.

Janukowycz podkreślił też, że poparcie dążeń integracyjnych Ukrainy przez państwa Grupy Wyszehradzkiej „jest bardzo ważne”.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X