Komorowski: Janukowycz mówił w Wiśle o rozwiązaniu problemu Tymoszenko

Komorowski: Janukowycz mówił w Wiśle o rozwiązaniu problemu Tymoszenko

– Prezydent Bronisław Komorowski poinformował, że prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz na spotkaniu z Grupą Wyszehradzką mówił m.in. o poszukiwaniu „rozwiązania problemu” Julii Tymoszenko w zgodzie z prawem ukraińskim.

„Wiążemy z tą deklaracją bardzo daleko idące nadzieje” – oświadczył Komorowski.

„Z satysfakcją odnotowujemy, że pan prezydent Janukowycz mówił o poszukiwaniu drogi na rozwiązanie tego problemu w zgodzie z prawem ukraińskim, czyli albo na bazie obecnego prawa, albo poprzez ewentualną korektę, przez działania parlamentu, prawa ukraińskiego. Wiążemy z tą deklaracją bardzo daleko idące nadzieje” – oświadczył polski prezydent.

Była premier Julia Tymoszenko odbywa karę siedmiu lat więzienia, którą otrzymała za nadużycia przy zawieraniu kontraktów dotyczących handlu gazem z Rosją w 2009 roku, kiedy stała na czele rządu. Proces byłej premier i wyrok skazujący bardzo pogorszył stosunki Ukrainy z Unią Europejską, która ocenia postępowanie wobec byłej premier oraz jej współpracowników jako motywowane politycznie.

Rozstrzygnięcie sprawy Tymoszenko i zaprzestanie wybiórczego stosowania prawa to jeden z warunków, jakie UE stawia Ukrainie przed ewentualnym podpisaniem z nią umowy stowarzyszeniowej, do czego może dojść podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Komorowski poinformował ponadto, że Janukowycz przedstawił stan zaawansowania w wykonaniu zobowiązań warunkujących podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

„Z satysfakcją przyjęliśmy deklarację, że wszystkie ustawy ustalone na tej liście będą wprowadzone do parlamentu i że Ukraina jest przekonana, iż zdąży na czas z przyjęciem wszystkich nawet najtrudniejszych warunków natury ustawowej” – powiedział Komorowski.

Jak dodał, najważniejszą ustawą jest ta dotycząca reformy prokuratury. Komorowski powiedział, że informacja przedstawiona przez prezydenta Janukowycza „pozwala na optymistyczne spojrzenie i na tę kwestię”.

Zadeklarował, że kraje Grupy Wyszehradzkiej są „życzliwie zainteresowane” postępem przygotowań Ukrainy i UE do podpisania umowy stowarzyszeniowej w listopadzie. (PAP)

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X