Jak elegancko zakryć stół?

Jak elegancko zakryć stół?

W odpowiedzi na liczne zapytania moich Czytelników, zamieszczam poniżej kilka porad dotyczących poprawnego nakrycia stołu.

Obrus powinien być czysty, dobrze wyprasowany i ma równo zwisać z każdej strony stołu. Najbardziej elegancki kolor obrusu – biały, bez wzorków.
Na przyjęcie powinniśmy użyć talerzy i sztućców eleganckich, niekoniecznie tych z codziennego użytku.

Sztućce należy układać według kolejności ich stosowania, czyli od zewnątrz sztućce do pierwszego dania, a od wewnątrz do ostatniego. Z lewej strony talerza kładzie się widelce, a z prawej strony łyżkę i noże. Ostrza noży kierujemy w stronę talerza aby uniknąć przypadkowego skaleczenia gościa.

Fot. savoir-vivre.wieszjak.plNad talerzem znajdują się sztućce deserowe. Łyżeczkę kładzie się nad widelczykiem, przy czym trzonek łyżeczki dajemy z prawej strony, a widelczyka z lewej.

 

Jeśli podajemy rybę, to do tego dania zamiast zwykłego noża i widelca najlepiej podać specjalne sztućce, czyli widelec i szeroki nóż w kształcie łopatki, którym się nie kroi, ale odfiletowuje mięso od ości.

Uwaga: Nie należy na przyjęciach podawać do ryby dwóch widelców! Jest to symbol siermiężnego PRL-u, który na szczęście odszedł już w przeszłość.

 

Leszek Leopold Kazimierski
Tekst ukazał się w nr 19 (167) 16–29 października 2012

 

Czytaj też:

Jak Cię widzą, tak cię piszą


Pierwszy dzień w pracy


Jaka jest hierarchia miejsc w samochodzie?


W sieci, stołówce, na imprezie i w pracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X